fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Rus, Nemec a Američanka tvoria posádku rakety. To nie je začiatok vtipu, ale skutočné zastúpenie astronautov. Pozrite si unikátne zábery z vnútra rakety pri štarte!

Máte tip? napíšte nám mailom

Začiatkom júna vyštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur raketa Sojuz s tromi kozmonautmi na palube.

Ich cieľom bola Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorú posádka dosiahla po dvojdňovom lete. Na orbitálnej stanici strávia šesť mesiacov a vystriedajú súčasných “obyvateľov”.

V rakete sedia Nemec Alexander Gerst, Američanka Serena Aunonová-Chancellorová a Rus Sergej Prokopjev.

Kým videá zo štartu rakiet, prípadne pohľadu do riadiaceho strediska, sú pomerne bežnou záležitosťou, vôbec po prvý raz máme možnosť nazrieť priamo do letového modulu. Spoločne s astronautmi môžeme zažiť niekoľko minút bezprostredne po štarte a sledovať, ako sa od nosnej rakety postupne oddelia jej jednotlivé stupne a rozvinú solárne panely.

Zdroj: NASA/Joel Kowsky

Hoci astronauti prechádzajú kvalitným tréningom, strach a obavy im nie sú cudzie a každý sa s nimi vyrovnáva po svojom. Skúste si všimnúť napríklad reč ich tela. Veľa napovedia zatvorené oči, pohľad pozorne upretý pred seba či zovreté dlane.

Pravoslávny kňaz žehná členov posádky. Zdroj: NASA/Joel Kowsky

Prvá chvíľa uvoľnenia nasleduje až po prekonaní tzv. Kármánovej čiary. Ide o pomyselnú hranicu, za ktorou sa nachádza kozmický priestor a nachádza sa vo výške 100 km nad zemským povrchom. Skúste si tipnúť, v ktorej minúte videa sa tak stane.

Prečítajte si tiež:
Crazy tetovanie na prstoch je hitom tohtoročnej jarnej sezóny. Ktoré je vaše obľúbené?

Pohľad do stiesnených priestorov návratového modulu umožnila malá kamera. V menšom okne v ľavom hornom rohu videa zase môžeme sledovať pohľad na vonkajšiu časť rakety.

Pozrite si toto jedinečné video!

Alexander Gerst's Soyuz 'dashcam' complete launch video

This awesome new video shows the entire launch sequence from the inside of the Soyuz MS-09 capsule of Alexander Gerst, Serena Auñón-Chancellor and Sergei Prokopyev (captured by GoPro cameras) as well as the external coverage in a small window (this was the first time we've seen external live views of the Soyuz too!). The video file was sent back to Earth by the astronauts shortly after they arrived at the International Space Station. With commentary by Space Boffins' Richard Hollingham and ESA astronaut Matthias Maurer.

Zveřejnil(a) ESA – European Space Agency dne Pondělí 25. června 2018

Pre nadšencov vesmíru a astronautov odporúčame na Facebooku sledovať ESA – European Space Agency a instagramový účet Alexandra Gersta – jedného zo zúčastnených.

Prečítajte si tiež:
Vernosť neznamená iba nevyspať sa s niekym. Byť verným toho zahŕňa omnoho viac

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/unikatny-start-rakety-zvnutra-tvare-plne/333250-clanok.html 

Foto: https://www.flickr.com/photos/europeanspaceagency/42340117351/in/album-72157690725227952/https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/42568936552/in/album-72157669746338718/https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/41855649134/in/album-72157669746338718/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií