fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo voľbách starostu obce Slavnica bol porušený princíp tajného hlasovania, Najvyšší správny súd ich vyhlásil za neplatné

Volebná komisia tolerovala, že vo vyhranenom priestore na vykonanie voľby boli súčasne viaceré osoby.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.2.2023 (SITA.sk) – Voľby starostu v obci Slavnica (okres Ilava) sa budú musieť zopakovať. Najvyšší správny súd (NSS) SR totiž voľby vykonané 29. októbra 2022 vo svojom rozhodnutí označil za neplatné. Dôvodom bolo porušenie základného princípu volieb, ktorým je tajné hlasovanie. Informoval o tom hovorca NSS SR Michal Hajtol.

Podľa záverov NSS skutkové zistenia v prejednávanej veci jednoznačne potvrdili, že v priebehu volieb niektorí voliči volili tak, že vo vyhranenom priestore na vykonanie voľby boli súčasne viaceré osoby.

Tento spôsob voľby predseda a ostatní členovia miestnej volebnej komisie tolerovali. Uvedeným spôsobom výkonu volieb bol porušený jeden zo základných princípov volieb – tajné hlasovanie,” priblížil rozhodnutie senátu Hajtol.

Žalobu domáhajúcu sa vydania rozhodnutia o neústavnosti a nezákonnosti volieb podala neúspešná kandidátka Gabriela Petrúšková, ktorá vo voľbách získala o tri hlasy menej ako dlhoročná starostka Anna Prekopová. Tá napriek rozhodnutiu o neplatnosti volieb bude viesť obec aj naďalej do vyhlásenia doplňujúcich volieb, ktoré by sa mali uskutočniť ešte na jeseň tohto roka.

Prečítajte si tiež:
Policajti už nebudú mať na uniforme menovky, upravujú sa aj podmienky používania dronov

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku, Starosta, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Vo voľbách starostu obce Slavnica bol porušený princíp tajného hlasovania, Najvyšší správny súd ich vyhlásil za neplatné © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií