fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Voda, čo ma drží nad vodou: Nielen známa elánovka. Do kín mieri nový film, uvidíme Rotha, Latináka aj Pomajba

Máte tip? napíšte nám mailom

Dvadsať rokov po tragickej nehode prichádza film inšpirovaný životom autora piesne Voda, čo ma drží nad vodou.

Jozef Urban bol veľkou osobnosťou slovenskej poetickej scény. Predčasne ju opustil ako tridsaťštyriročný pred dvomi dekádami. Do našich kín príde pri príležitosti smutného výročia snímka Voda, čo ma drží nad vodou, pomenovaná podľa jeho najznámejšieho diela.

Voda, čo ma drží nad vodou
Vo filme uvidíme aj Roba Rotha, známeho skôr z divadelných dosiek. Na fotografii spolu s Romanom Pomajbom. Zdroj: Continental Film

Nový česko-slovenský hraný film zachytáva obdobie od nástupu Jozefa Urbana na poetickú scénu, sústreďuje sa však najmä na posledných sedem rokov jeho búrlivého života – jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy, ale aj boj s vnútornými démonmi. Príbeh vrcholí práve napísaním textu Voda, čo ma drží nad vodou. Popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal.

Výslednej podoby piesne sa nedočkal, keďže tragicky zahynul pri autohavárii. Je najväčším hitom skupiny Elán

Nielen Elán

Jozef Urban spolupracoval s viacerými muzikantmi. Najviac sa nám do pamäti vryla zrejme už niekoľkokrát spomínaná “elánovka”, ale netreba zabúdať na to, že písal texty aj pre Beátu Dubasovú, Petra Lipu, Janka Lehotského a iných. 

Prečítajte si tiež:
Vyholené hlavy, vychudnuté a na smrť vyzerajúce telá. Pozrite si prvé zábery filmu SPRÁVA o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu

Film je adaptáciou knihy od jeho priateľa

Snímka vznikla ako adaptácia knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára, ktorý napísal aj filmový scenár. Vychádzal z vlastného priateľstva so známym poetom a textárom. „Poznal som Joža ako človeka, ktorý vyslovene neznášal klamstvo, pretvárku a faloš. On bol úprimný niekedy až do takej miery, že to bolo neznesiteľné. Napriek tomu, že bol určitým spôsobom kontroverzný, ako človek bol neskutočne rovný, ktorý by sa nedokázal zapredať,“ hovorí Kalamár.

Bol to taký sen…Pred 10 rokmi ma naštvalo, že okolo môjho zosnulého priateľa Joža Urbana sa šíri množstvo poloprávd a…

Zveřejnil(a) Ondrej Kalamár dne Pondělí 29. října 2018

Kniha zaujala českého režiséra a producenta Tomáša Magnuseka (Bastardi 3, Kluci z hor), ktorý jej príbeh previedol na filmové plátno. Známe režisérske meno prispelo k tomu, že úlohy prijalo viacero významných českých hercov – Martin Dejdar, Jan Kanyza alebo Svatopluk Skopal. Zo slovenských tvárí sa vo filme objaví Robert Roth, Lukáš Latinák, Andrea Kerestešová Růžičková a v hlavnej úlohe Roman Pomajbo.

Prečítajte si tiež:
Top 5 filmov, ktoré musíte v novembri vidieť

https://www.instagram.com/p/BvUQWMXgZp5/

Práve jeho obsadenie do roly Jozefa Urbana je podľa autora predlohy kontroverzné. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ tvrdí Kalamár.

Film Voda čo ma drží nad vodou prinesie príbeh predčasne ukončeného Urbanovho života na plátna slovenských kín 25. apríla 2019 vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

https://www.youtube.com/watch?v=kIijX7WqlB8

Zdroj: TS

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií