fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vojna ničí Ukrajincov nielen materiálne a fyzicky, ale aj psychicky. Milióny ľudí majú duševné problémy, odhaduje WHO

Ukrajinská vláda uviedla, že viac ako 60 % jej vojakov trpí posttraumatickou stresovou poruchou a približne polovica obyvateľstva potrebuje psychologickú pomoc.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.2.2023 (SITA.sk) – Necelý rok od vypuknutia vojny na Ukrajine sa odhaduje, že štvrtina tamojšej populácie môže v dôsledku pretrvávajúceho konfliktu trpieť problémami duševného zdravia. Referuje o tom web euronews.com.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) asi 10 miliónov Ukrajincov pravdepodobne zažíva depresiu, úzkosť, posttraumatickú stresovú poruchu, bipolárnu poruchu alebo schizofréniu.

Dokážu sa postarať iba o tretinu

Ukrajinská vláda uviedla, že viac ako 60 % jej vojakov trpí posttraumatickou stresovou poruchou a približne polovica obyvateľstva potrebuje psychologickú pomoc, aby sa s vojnou vyrovnala.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V súčasnosti sa dokáže postarať len o tretinu z nich. Konflikt vytvoril ďalší tlak na už aj tak napätý systém liečby duševného zdravia na Ukrajine.

Odborníci chcú ľuďom pomôcť

V meste Ľviv krátko po začiatku vojny otvorili v miestnej nemocnici oddelenie psychiatrie, kde sa od apríla minulého roka liečilo viac ako tisíc ľudí s traumou z konfliktu.

Odborníci sa snažia presvedčiť ľudí, že aby požiadali o pomoc a prehovorili. Chcú týmto zabezpečiť, aby problémy duševného zdravia civilistom i vojakom nebránili pokračovať v živote.

Prečítajte si tiež:
Poľsko si po dopade rakety predvolalo ruského veľvyslanca, stretnutie sa skončilo veľmi rýchlo

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Posttraumatická stresová porucha, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Vojna ničí Ukrajincov nielen materiálne a fyzicky, ale aj psychicky. Milióny ľudí majú duševné problémy, odhaduje WHO © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií