Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vojnové zločiny spáchané na deťoch, Zelenskyj tvrdí, že od začiatku ruskej invázie je nezvestných asi 200-tisíc maloletých

Niektoré z nezvestných detí sú deportované a niektoré sú na okupovaných územiach.

6.7.2023 (SITA.sk) – V dôsledku rozsiahlej ruskej invázie je nezvestných asi 200-tisíc ukrajinských detí. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nezvestných 200-tisíc detí

„Predstavte si, nevieme, kde je teraz 200-tisíc detí,“ povedal Zelenskyj na štvrtkovej tlačovej konferencii v bulharskej Sofii. „Niektoré z nich sú deportované, niektoré sú na okupovaných územiach a nevieme, kto je nažive,“ pokračoval.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskva bola obvinená z násilného a nezákonného presunu ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska. Ukrajina zároveň opakovane spochybňuje ruské tvrdenia, že okupanti sťahujú deti pre ich vlastnú ochranu.

Zatykač na Putina

Ruská vláda nepopiera odoberanie ukrajinských detí a ich adopcie ruskými rodinami využila na účely propagandy. Niektoré z detí pritom skončili tisíce kilometrov a niekoľko časových pásiem od Ukrajiny.

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal 17. marca zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine. Súd vtedy vo vyhlásení uviedol, že Putin „je údajne zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie“.

Zmena identít deportovaných detí

Súd tiež v tejto súvislosti vydal zatykač na komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú. Ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková nedávno uviedla, že Rusko mení mená a dátumy narodenia nelegálne deportovaných ukrajinských detí.

„V ruských regiónoch deťom menia identitu – mená, priezviská, dátumy narodenia… Robia všetko pre to, aby ich asimilovali a v skutočnosti spáchali genocídu proti našim deťom,“ povedala Vereščuková. Dodala, že Rusi chcú ukrajinské deti násilne rusifikovať, dávať im takzvané pasy a robiť všetko pre to, aby zabudli na svoju rodnú krajinu, jazyk, kultúru a prijali novú realitu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: deportácia, práva detí, ruské vojnové zločiny, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, únosy detí do Ruska, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Vojnové zločiny spáchané na deťoch, Zelenskyj tvrdí, že od začiatku ruskej invázie je nezvestných asi 200-tisíc maloletých © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií