fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Voľby starostu a poslancov v obci Haluzice sú neplatné, voličská základňa bola zostavená protiústavne

Voličská základňa obce Haluzice bola podľa Najvyššieho správneho súdu zostavená spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávy.

Máte tip? napíšte nám mailom

31.1.2023 (Webnoviny.sk) – Najvyšší správny súd (NSS) SR označil vo svojom rozhodnutí voľby starostu a poslancov obecného zastupiteľstva v obci Haluzice (okres Nové Mesto nad Váhom) z 29. októbra 2022 za neplatné. Súd dospel k záveru, že voličská základňa obce Haluzice bola zostavená spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávy. Informoval o tom hovorca NSS SR Michal Hajtol.

Odhlásili sa z trvalého pobytu

Žalobu domáhajúcu sa vydaniu rozhodnutia o neústavnosti a nezákonnosti volieb podala Občianska konzervatívna strana a jej neúspešná kandidátka Martina Jamborová, ktorá vo voľbách získala o 12 hlasov menej ako dlhoročný starosta Miloš Madila.

Podľa žalobcov o výsledku volieb rozhodla skutočnosť, že v desaťdňovom období pred voľbami sa na trvalý pobyt v Haluziciach prihlásilo 22 voličov, pričom 17 z nich sa krátko po voľbách z trvalého pobytu v Haluziciach odhlásilo a opätovne sa prihlásili na svoje pôvodné adresy.

Viacerí z takto účelovo prihlásených novovoličov získali trvalý pobyt v nehnuteľnostiach vlastnených znovuzvoleným starostom či zvolenými kandidátmi na poslancov zastupiteľstva, pričom dvaja z nich získali trvalý pobyt v obecnej požiarnej zbrojnici,” uviedli žalobcovia.

Prečítajte si tiež:
Fleischer z kauzy Očistec chcel nastúpiť do výkonu trestu, sudca ho poslal domov

Osoby sa zúčastnili na voľbách

Po otvorení a skontrolovaní volebnej dokumentácie senát NSS zistil, že všetky spomínané osoby sa na voľbách aj zúčastnili.

Je zrejmé, že v podstate tri štvrtiny voličov, ktorí sa v období zopár dní pred voľbami prihlásili na trvalý pobyt v obci Haluzice, ani nemalo zámer vytvoriť si k tejto obci čo i len formálnu väzbu v podobe evidovania svojho trvalého pobytu v nej aspoň po nejakú dlhšiu dobu. Títo voliči nemali ani vôľu podstúpiť isté transakčné náklady, ktoré sú spojené so zmenou trvalého pobytu, ako je napríklad povinná výmena občianskeho preukazu, k čomu nepristúpil ani jeden z nich. Prihlásenie sa na trvalý pobyt týchto voličov je teda možné hodnotiť ako účelové,” uviedol vo svojom rozhodnutí NSS SR.

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku, Starosta, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby starostu a poslancov v obci Haluzice sú neplatné, voličská základňa bola zostavená protiústavne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií