Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vône ovplyvňujú našu myseľ bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Takáto je ich psychológia

Vône našu myseľ a náš život ovplyvňuje viac než si myslíme…

Vône majú viac funkcií než si zrejme myslíte. Ich úlohou nie je iba spríjemnenie života, či indikácia toho, že niečo s nami nie je v poriadku. Ľudia majú 5 až 6 miliónov čuchových buniek, čo značí, že náš čuchový systém je vyvinutý podstatne menej než u iných živočíchov (pre porovnanie zajac má 100 miliónov čuchových buniek a pes až 220 miliónov). Aj napriek tomu je pre nás čuch veľmi podstatný. Ako teda vône ovplyvňujú našu myseľ?

 

Zvýrazňujú chuť

Určite ste postrehli, že ak máte upchatý nos, jedlo vám nechutí tak, ako obvykle. Je to tým, že ak keď nám chuťové receptory dokážu prezradiť, či je jedlo slané, sladké, horké, či kyslé, skutočne precítiť zážitok z jedla môžeme len v prípade, že mozog príjme súčasne informácie z čuchových i chuťových receptorov.

 

Chemické signály

Nielen zvieratá ale i ľudia dokážu do istej miery na základe čuchu vycítiť, ako sa človek v danej chvíli cíti. Vďaka rôznym zložkám potu tak môžu mimoriadne citliví a pozorní jedinci určiť, či sa niekto hnevá, teší alebo bojí.

 

Nakupovanie

Vône dokážu do veľkej mieri ovplyvňovať aj správanie pri nakupovaní, čoho sú si obchodníci vedomí. Preto sa netreba diviť, že v obchody zvyčajne voňajú skutočne príjemne. Využívajú to aj predajcovia áut, keďže pri kúpe nového auta nás jednoducho opantá vôňa novoty a zrazu je omnoho ťažšie odolávať kúpe.

 

Príťažlivosť

Voňavky a parfémy si kupujeme a používame ich predovšetkým preto, aby sme pre svoje okolie pôsobili príťažlivo. Nedávne štúdie preukázali, že príťažlivosť nespôsobuje samotná vôňa. Ak máme na sebe parfém, ktorého pach sa nám páči, automaticky sa cítime sebavedomejšie a to je dôvod, prečo pôsobíme atraktívnejšie.

 

Spomienky

Vône sú skutočne silným spúšťačom spomienok a emócií. Štúdie dokonca dokázali, že sú pri vyvolaní spomienok oveľa efektívnejšie než napríklad prezeranie si starých fotografií. Je to tým, že zrakové spomienky z mysle miznú v relatívne krátkom čase, no tie čuchové si tam uchovávame celé roky.

 

Nálada

Okrem spomienok môžu vône podvedome ovplyvniť i našu náladu. Práve na tomto princípe sa zakladá aj aromaterapia.

 

Depresia

Ľudia, ktorí stratili čuch alebo ho majú do značnej miery poškodený, sú podstate viac náchylnejší k depresii. Môže za to fakt, že vôňa nemôže ovplyvniť ich náladu a taktiež prichádzajú o spomienky spojené s vôňami. Okrem depresii týmto ľuďom hrozí aj zvýšene riziko schizofrénie.

 

 

 

Zdroj: Bright Side

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií