fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako neustále využívanie digitálnych technológií ovplyvňuje zdravie mozgu? Názory od odborníkov vás prekvapia.

Ovplyvňovanie myslenia

Neurológ Richard Davidson má najväčšiu obavu z nárastu nepozornosti. Tvrdí, že nedostatočná koncentrácia je len následkom častého využívania technológií.

„Sme ako námorníci bez kormidla na oceáne. Digitálne stimuly nás poháňajú a určujú smer ešte skôr, než sa rozhodneme, kam máme vôbec namierené.“

Gary Small, autor knihy iBrain a riaditeľ výskumného centra pamäti a starnutia UCLA v Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior, tvrdí, že neustále používanie technológie ovplyvňuje nielen mozog, ale aj pamäť.

Problémy so spánkom

Susanne Baumgartner, ktorá pôsobí na Univerzite v Amsterdame, sa zamerala na výskum používania technológií a s nimi súvisiace problémy so spánkom u mladých ľudí. „V našich štúdiách sme zistili, že adolescenti z Holandska, ktorí sa venujú multitaskingu médií, častejšie hlásia viac problémov so spánkom a s pozornosťou. Výsledky výskumu ukázali aj nižšiu akademickú výkonnosť. Zistili sme, že nie používanie sociálnych médií, ale skôr stres, ktorí cítia mladí ľudia pri jeho používaní, spôsobuje poruchy spánku.”

Úzkosť a depresia

Elizabeth Englander, riaditeľka a zakladateľka Massachusetts Agression Reduction Centre, zasa tvrdí, že používanie sociálnych médií spôsobuje u mladých ľudí úzkosť, ba priam depresiu. Prečo je to tak? Prezeranie obrázkov, videí a iných príspevkov zo života vašich kamarátov sa stane po čase zvykom. Keď nebudete dostatočne informovaní o životoch druhých, môžu sa u vás objaviť úzkostné stavy.

Prečítajte si tiež:
Patria psy a mačky do karantény? Ako ich ochrániť?
Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?
Zdroj: pexels.com

Závislosť

Mnoho produktov sa stáva návykovými, pretože sú dostatočne pútavé a majú dobrú reklamu. Rovnako je to aj pri digitálnych technológiách. Nir Eyal, autor knihy Hooked: Ako vytvoriť návykové výrobky, prichádza s nápadom, aby spoločnosti, ktoré predávajú telefóny, počítače a inú techniku, informovali kupujúcich o potenciálnej závislosti a možnostiach, ako sa jej zbaviť. „Predajcovia by mali zákazníkom ponúkať informácie o následkoch dlhodobého používania technológií,” vraví na záver Eyal.

Zdroj: vox.com / Brian Resnick, Julia Belluz, Eliza Barclay

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií