fbpx
Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?

Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?

Ako neustále využívanie digitálnych technológií ovplyvňuje zdravie mozgu? Názory od odborníkov vás prekvapia.

Ovplyvňovanie myslenia

Neurológ Richard Davidson má najväčšiu obavu z nárastu nepozornosti. Tvrdí, že nedostatočná koncentrácia je len následkom častého využívania technológií.

„Sme ako námorníci bez kormidla na oceáne. Digitálne stimuly nás poháňajú a určujú smer ešte skôr, než sa rozhodneme, kam máme vôbec namierené.“

Gary Small, autor knihy iBrain a riaditeľ výskumného centra pamäti a starnutia UCLA v Semel Institute for Neuroscience and Human Behavior, tvrdí, že neustále používanie technológie ovplyvňuje nielen mozog, ale aj pamäť.

Problémy so spánkom

Susanne Baumgartner, ktorá pôsobí na Univerzite v Amsterdame, sa zamerala na výskum používania technológií a s nimi súvisiace problémy so spánkom u mladých ľudí. „V našich štúdiách sme zistili, že adolescenti z Holandska, ktorí sa venujú multitaskingu médií, častejšie hlásia viac problémov so spánkom a s pozornosťou. Výsledky výskumu ukázali aj nižšiu akademickú výkonnosť. Zistili sme, že nie používanie sociálnych médií, ale skôr stres, ktorí cítia mladí ľudia pri jeho používaní, spôsobuje poruchy spánku.”

Úzkosť a depresia

Elizabeth Englander, riaditeľka a zakladateľka Massachusetts Agression Reduction Centre, zasa tvrdí, že používanie sociálnych médií spôsobuje u mladých ľudí úzkosť, ba priam depresiu. Prečo je to tak? Prezeranie obrázkov, videí a iných príspevkov zo života vašich kamarátov sa stane po čase zvykom. Keď nebudete dostatočne informovaní o životoch druhých, môžu sa u vás objaviť úzkostné stavy.

Ako digitálne technológie ovplyvňujú naše zdravie?
Zdroj: pexels.com

Závislosť

Mnoho produktov sa stáva návykovými, pretože sú dostatočne pútavé a majú dobrú reklamu. Rovnako je to aj pri digitálnych technológiách. Nir Eyal, autor knihy Hooked: Ako vytvoriť návykové výrobky, prichádza s nápadom, aby spoločnosti, ktoré predávajú telefóny, počítače a inú techniku, informovali kupujúcich o potenciálnej závislosti a možnostiach, ako sa jej zbaviť. „Predajcovia by mali zákazníkom ponúkať informácie o následkoch dlhodobého používania technológií,” vraví na záver Eyal.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Takto sa Chester Bennington smial 36 hodín pred jeho samovraždou. Jeho manželka to zverejnila, aby ukázala, že depresia nemá žiadnu tvár ani náladu

Zdroj: vox.com / Brian Resnick, Julia Belluz, Eliza Barclay

Google+ Linkedin

Redaktorka magazínu Klocher – študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne píše pre magazín o zdravom životnom štýle Fitshaker. Jej články nájdete aj na Refresher Blogu či na portály Cvičte.sk. Vytvorila blog Ženuškáreň a vydala knihu Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala sa na bestselleroch Z fitka do kuchyne, Fitness diár a Fitness kalendár.