fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vranovičova ulica v bratislavskom Lamači získa novú podobu, má sa z nej opäť stať živý verejný priestor

Ulica sa má stať živým verejným priestorom, pribudne zeleň, lavičky a otvorené koryto Vrančovičovského potoka.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.12.2022 (Webnoviny.sk) – Architekti navrhli novú podobu Vranovičovej ulice v historickom ceste Lamača v Bratislave. Ako informuje Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), na ulicu chcú prinavrátiť živý verejný priestor.

„Architekti v dokončenej štúdii ukazujú, ako sa dá obnoviť pol kilometra dlhá ulica v celom profile a urobiť z nej atraktívny verejný priestor s novou zeleňou, lavičkami, a otvoreným korytom Vrančovičovského potoka,” uviedla.

Začnú najskôr v roku 2024

Počas budúceho roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu, na základe ktorej bližšie určia finančný rozpočet a časový harmonogram stavebných prác. S revitalizáciou začnú najskôr v roku 2024.

Po rekonštrukcii ulice sa voda čiastočne vráti do potoka, ktorý roky zakrývali betónové panely. Zlepšia sa tiež podmienky pre vodičov, chodcov a cyklistov.

„Zmeny, ktoré architekti navrhujú, vychádzajú z podnetov od obyvateľov ulice, ktorí mali možnosť vyjadriť svoje potreby,” vysvetlila Krchňavá. Lamač je ďalšou z mestských častí, kde obnovujú verejný priestor v rámci programu Živé miesta.

Na revitalizácii Vrančovičovej ulice spolupracuje hlavné mesto, MIB a mestská časť Lamač. Obnovu zastrešuje štvorica vysúťažených ateliérov – Studený architekti, ateliér Ľubomír Závodný, Peter Stec Studio a Terra Florida.

Prečítajte si tiež:
Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu o dopadoch, tvrdí Machaj. Pre RTVS chce nezávislosť od politických záujmov

Historické jadro Lamača

Vďaka novej koncepcii zelene sa stredový pás zmení na miesto, kde sa budú môcť miestni stretávať a oddychovať. Pribudnú lavičky aj stromy, ktoré zabezpečia prirodzený tieň. Po rokoch obnovia aj vodné koryto, ktoré zlepší lokálnu mikroklímu a prispeje k lepšiemu zachytávaniu zrážkovej vody.

„Architekti v návrhu prinášajú nové verejné priestory pred kostolom, pohostinstvom, aj starou požiarnou zbrojnicou, ktoré budú vhodné na príležitostné podujatia, ako sú trhy či hody,” priblížila Krchňavá.

Plánujú tiež predláždiť okolité chodníky a reorganizovať parkovanie tak, aby nevytváralo bariéry a ulica pôsobila upratane. Úpravou prejdú aj križovatky, ktoré zdvihnú na úroveň chodníkov, vďaka čomu sa na ulici zvýši bezpečnosť. „Nový dizajn ulice tak motivuje vodičov k pomalšej jazde autom,” doplnila.

Vrančovičova ulica tvorila historické jadro Lamača, okolo ktorého sa v uplynulých desaťročiach obec postupne rozrastala.

Zníženie intenzity dopravy

„Dnešný stav ulice nezodpovedá významu danej lokality,” poznamenala Krchňavá s tým, že stredový pás zelene s dĺžkou 520 metrov, ktorý obkolesujú najmä rodinné domy, neplní funkciu verejného priestoru, kde by miestni radi trávili čas.

Prečítajte si tiež:
O krok bližšie k digitálnemu úradu práce. Nový portál zjednodušuje hľadanie zamestnania

Problémom sú dominujúce asfaltové plochy, dopravná situácia, poškodené betónové panely prekrývajúce Vrančovičovský potok, zanedbaná zeleň aj okolie pamätníkov, a tiež chýbajúce zázemie pre menšie spoločenské podujatia.

„Z rozhovorov s miestnymi rezonovali požiadavky na zachovanie historickej atmosféry ulice, vysadenie stromov, ale aj zníženie intenzity dopravy. Vrančovičova je totižto dôležitým peším koridorom pre tamojších obyvateľov,“ uviedol riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Zvýšenie bezpečnosti a upokojenie dopravy označilo za prioritu až 73 percent respondentov z dotazníkového prieskumu, do ktorého sa zapojilo dokopy 290 obyvateľov.

Viac k témam: Projekt Živé miesta, Revitalizácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vranovičova ulica v bratislavskom Lamači získa novú podobu, má sa z nej opäť stať živý verejný priestor © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií