Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vražde Andrey sa dalo podľa Žilinku zabrániť, poukázal na jeho neschválený návrh v parlamente a písal aj Kollárovi

Za vraždu v Dubnici nad Váhom môže podľa generálneho prokurátora SR aj nedostatočnosť právnej úpravy.

7.7.2023 (SITA.sk) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka je presvedčený, že vražde Andrey B. v Dubnici nad Váhom sa dalo predísť.

Poukazuje na to, že na potrebu účinnejšej ochrany pred nepríčetnými páchateľmi nebezpečnými pre spoločnosť upozornil predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) už listom zo 4. októbra 2022.

Poukázal v ňom na nedostatočnosť právnej úpravy, ktorá spôsobuje opakované problémy v praxi, čo môže vyústiť do ohrozenia života a zdravia ľudí.

Návrh parlament neschválil

Zároveň navrhol aj komplexné legislatívne riešenie, ktoré prinášalo náležitú ochranu spoločnosti pred nepríčetnými páchateľmi.

„Toto legislatívne riešenie predstavovalo systémové prepojenie postupu orgánov činných v trestnom konaní a výkonu ústavnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení, s následným rozhodovaním o prijatí a držaní umiestneného nepríčetného páchateľa, voči ktorému z toho dôvodu muselo byť zastavené trestné stíhanie v riadnom (civilnom) detenčnom konaní,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Súd sa obával úteku obvineného

Dodala, že návrh generálneho prokurátora zostal bez spoločenskej odozvy a parlament ho neschválil.

Špecializovaný trestný súd vzal 1. júla do väzby 36-ročného Jána M. obvineného z vraždy v Dubnici nad Váhom. Dôvodom je obava z možného úteku obvineného, a tiež z prípadného pokračovania v trestnej činnosti.

Rozhodnutie súdu je právoplatné. Obvinený je stíhaný pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný surovým spôsobom a so sexuálnym motívom.

Úkladná vražda sa stala 29. júna v ranných hodinách pri novej cyklotrase v záhradkárskej oblasti Lieskovec v Dubnici nad Váhom. Obeťou je 39-ročná Andrea B. z Novej Dubnice, ktorá na mieste podľahla početným sečným zraneniam. Páchateľa bezprostredne po čine zadržala polícia.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Krimi, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Úkladná vražda, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Vražde Andrey sa dalo podľa Žilinku zabrániť, poukázal na jeho neschválený návrh v parlamente a písal aj Kollárovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií