fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Desiatky ľudí putujú z Osvienčimu do Žiliny, čaká ich 130 km. Prečo to robia?

Máte tip? napíšte nám mailom

Desiatky ľudí v pondelok (15. 7.) vyrazili z priestorov nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v blízkosti mesta Osvienčim po stopách Wetzlera a Vrbu. Ide o pochod Vrba Wetzler Memorial.

Počas neho si pripomenú 75 rokov od úteku dvoch slovenských Židov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora v apríli 1944 do slovenskej obce Skalité.

Trasa podľa knižných predlôh

Trasu pochodu organizátori vytýčili čo najpresnejšie podľa opisov úteku v dvoch knihách, pričom jednu publikoval Vrba a jednu Wetzler. Po tejto ceste za riskantných podmienok utekali pešo títo dvaja slovenskí Židia z koncentračného tábora väčšinu územia v Poľsku až po slovenskú obec Skalité. Odtiaľ sa následne presunuli vlakom do Žiliny – rovnako pôjdu aj účastníci pochodu.

View this post on Instagram

Pondelok 6.augusta: prvý deň pochodu, z Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz do Pisarzowic; začìname pochod v časti koncentračného tábora Mexiko, potom lúky, lesy, potoky, čítanie úryvkov z kníh Vrbu a Wetzlera, vysoká tráva, pot, hľadanie tieňa, veľa vody, vychladené pivo, kone na lúke, Kebab v Poľsku, rozkladanie stanov, bolesť v nohách… a jasnačka, že zajtra pokračujeme! 😉☀️🚶‍♂️🚶‍♀️ #VrbaWetzlerMemorial #Vrba #Wetzler #hrdinovia #heroes #march2018 #pochod2018 #ICEJ #fromOswiecimtoZilina #zOsviencimudoZiliny #130km #AuschwitzBirkenau #nacistickykoncentracnytabor #vyhladzovacitabor #DeathCamp #NaziConcentrationandExterminationCamp #Birkenau #weatherveryhot #pocasievelmihoruce #smedobraparta

A post shared by Vrba_Wetzler_Memorial (@vrba_wetzler) on

V sobotu 20. 7. bude na slovensko-poľskej hranici v Zwardoni spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu, ktorý vytvoril slovenský sochár Fero Guldan.

„Účastníci pochodu majú v pláne zastávku na cintoríne, kde je hrob manželov Čaneckých. Ondrej Čanecký je jedinou podľa mena známou osobou z tých, ktoré na ceste úteku Vrbovi a Wetzlerovi pomohli. Z Kysúc sa účastníci pochodu potom vlakom presunú do Žiliny. Na Hollého ulici navštívia bývalý židovský starobinec a autentické podpivničené priestory, kde dvaja hrdinovia napísali správu o skutočnom cieli deportácií Židov, ktorým bolo masové vyvražďovanie,” približuje pre teraz.sk pochod Vrba Wetzler Memorial Peter Švec z Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ).

Zdroj: vrbawetzler.eu/Radek Hejret

Záver pochodu bude v sobotu 20. 7. v Novej synagóge v Žiline o 18:00 hod. a bude prístupný aj verejnosti. Okrem tohto termínu (15. – 20. 7.) sa uskutoční ešte jeden v auguste, a to od 5. do 10. 8. 2019.

Minulý rok sa na pochode zúčastnilo viac ako 70 ľudí zo Slovenska, Česka, Veľkej Británie, Francúzska aj iných krajín.

Správa

O úteku Vrbu a Wetzlera momentálne náš režisér Peter Bebjak nakrúca film Správa. Písali sme o ňom už viackrát. O tom, že to bude určite silná snímka, niet pochýb. Pozrite si prvé zábery, z ktorých mrazí.

film správa
Z nakrúcania Bebjakovho filmu Správa. Zdroj: facebook.com/Správa
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií