Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V noci horelo aj na Slovensku! Poľnohospodári pri Piešťanoch zachraňujú úrodu

O tom, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, sa presviedčame nestále. Po tom, ako z pondelka na utorok vyhorela jedna z najikonickejších stavieb Paríža, sme ohne videli aj neďaleko Piešťaň.

Poľnohospodári zo spoločnosti Plantex sú takpovediac v pohotovosti. Keďže jarné (a zvlášť aprílové) počasie je skutočne zradné, musia byť neustále v pozore, prízemné mrazy sa totiž vedia postarať o nepríjemné prekvapenie.

Zdroj: Peter Kováč

Sviece v sadoch aj vrtuľník nad jahodoviskom

„Na ochranu pred mrazmi používame protimrazové sviece,“ hovorí Peter Kováč, hlavný manažér Záhradného centra. Na otázku, či je to bezpečné, odpovedá: „Podľa toho, z akého uhla pohľadu sa na to pozrieme. Samotné zakladanie ohňa je vždy určitým spôsobom nebezpečné, ale keďže na to máme technológie a, samozrejme, na všetko dohliadame, netreba sa ničoho báť.“ Na premiešavanie spodného teplého vzduchu so studeným, ktorý je vyššie, používajú vrtuľník, ten však môže vzlietnuť až po svitaní. „Je to z toho dôvodu, že tieto vrtuľníky nie sú vybavené systémom na nočné videnie, nie sú to vojenské vrtuľníky,“ hovorí Kováč.

Dodáva, že tento spôsob zohrievania vzduchu je v tejto sfére úplne bežný, praktizuje sa to napríklad aj vo vinohradníckej oblasti vo Francúzsku, ktorá je rozlohou veľká asi ako pol Slovenska.

Zdroj: plantex.sk

 

Okrem ohňa používajú aj iné spôsoby, medzi ktoré patrí technológia zahmlievania či protimrazová závlaha. Prvý spôsob sa používa počas bezvetria spolu s protimrazovými sviecami – hustá hmla napomáha stromom a ochraňuje ich pred nepríjemným mrazom. Druhý spôsob je určitým paradoxom, pretože závlaha plní funkciu umelého dažďa, ten následne na kvetoch vytvorí ľad, ktorý bráni zamrznutiu ďalších častí stromov a rastlín.

Zdroj: plantex.sk

Dokedy budú pracovať v takomto móde?

„Podľa predpovedí to vyzerá tak, že túto noc ešte určite použijeme aj vrtuľník, potom by to malo byť lepšie. Ale do 15. mája sa môže ešte udiať všeličo,“ hovorí pestovateľ. „Po 15. máji prídu búrky, takže robíme určité opatrenia, aby nám úrodu nezničili ony. No a keďže sa pomaly mení klíma, bojíme sa, či sa neobjaví aj nejaký nový škodca. Je to ako boj s veternými mlynmi,“ dodáva na záver.

Protimrazová ochrana v ovocných sadoch Plantex

Tieto dni, je v našich sadoch rušno. Ovocinári chránia úrodu pred jarným mrazom. Viac sa dočítate aj na našich stránkach. https://www.plantex.sk/blog/novinky/88-ako-chranime-nasu-urodu-pre-jarnym-mrazom

Zveřejnil(a) Plantex dne Úterý 16. dubna 2019

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií