fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vtákopysky sú v ohrození života, treba konať

Máte tip? napíšte nám mailom

Ničivé austrálske sucho má zásadný vplyv na ikonického vtákopyska, celosvetovo jedinečného cicavca. Vtákopysky boli kedysi rozšírené naprieč celou východnou austrálskou pevninou a Tasmániou. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť. Štúdie zo Sydney skúmali potenciálne devastujúcu kombináciu hrozieb pre túto populáciu cicavcov. Experti zistili, že počet vtákopyskov klesol na takmer polovicu.

Súčasné klimatické podmienky či dlhé obdobia sucha neprospievajú viacerým druhom zvierat. Príkladom je populácia austrálskych vtákopyskov. Centrum vedných ekosystémov v Sydney prvýkrát preskúmalo riziká vyhynutia týchto zaujímavých a jedinečných zvierat. Vedúci autor Gilad Bino uviedol, že je potrebné podniknúť kroky, aby sa zabránilo úplnému vyhynutiu vtákopyskov.

Vtákopysky ako takmer ohrozené živočíchy

Štúdia, ktorá bola publikovaná v medzinárodnom vedeckom časopise, sa zamerala na možné hrozby, ktorým čelí populácia vtákopyskov. Experti odhalili, že kvôli súčasným klimatickým podmienkam, vytváraniu vodných priehrad a ničeniu pôdy, sa počet vtákopyskov znížil o 40 percent. Zlé klimatické podmienky sú zaznamenané po celom svete, čo pre tieto cicavce predstavuje ešte väčšiu hrozbu.

„Tieto nebezpečenstvá vedú k vyhynutiu vtákopyskov do obrovskej miery, keď už nebudú mať možnosť opätovne osídliť svoje oblasti,“ varuje Bino. Vyzýva svojich kolegov, aby čím skôr vyhodnotili mieru rizika vyhynutia vtákopyskov. Na základe toho budú schopní určiť mieru ochrany tohto druhu. Medzinárodná únia na ochranu prírody vtákopysky zaradila medzi takmer ohrozené živočíchy.

Prečítajte si tiež:
Spoznajte „mŕtve" jazero v Ázii, po ktorom sa nedokážu plaviť ani lode. Ľudia to napriek tomu stále skúšajú

zdroj: iszadro-geography-2014.weebly.com

Musíme sa poučiť

Riaditeľ Centra vedných ekosystémov, Richard Kingsford, priznal, že situácia je skutočne smutná. Vtákopysky sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach, ktoré sú poškodené ľudským zásahom a ohrozujú tak životy týchto cicavcov. „Mám na mysli priehrady, ktoré zastavujú tok vody, poľnohospodárstvo, ktorým ľudia ničia ich nory či rôzne rybárske pasce, kvôli čomu sa vtákopysky môžu utopiť,“ upresnil Kingsford.

Spoluautor štúdie Brendan Wintle dodal, že je mimoriadne dôležité, aby urobili preventívne opatrenia. „Mali by sme sa poučiť z nebezpečenstva, ktorému čelia koaly. Inak nepochopíme, čo sa stane, keď budeme ignorovať varovné signály,“ skonštatoval Wintle.

Vedúci autor štúdie Bino prezradil, že tento výskum okrem iného prispel k zvyšujúcemu sa množstvu dôkazov o tom, že aj iným austrálskym druhom zvierat hrozí úplné vyhynutie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií