fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vtáky, ktoré u nás zimovali, začínajú s hniezdením

Medzi nimi sú napríklad orliak morský, orol kráľovský, výr skalný či myšiarka ušatá. Na vajíčkach už sedia aj krkavce a mlynárky dlhochvosté. Brhlíky si stavajú svoje hniezda.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak vtáky hniezdia, potrebujú hlavne pokoj od človeka a dostatok potravy, poznamenal Slobodník. Úspešné hniezdenie závisí aj od priaznivého počasia.

,,Nezvyčajne teplé počasie môže spôsobiť skorší začiatok hniezdenia. Vlna studeného arktického vzduchu mohla spôsobiť zvýšenú úmrtnosť skoro hniezdiacich druhov. A to na jednej strane priamo podchladením vajec alebo mláďat a na druhej strane zhoršenou dostupnosťou potravy,” hovorí zoologička zo Štátnej ochrany prírody SR Andrea Lešová.

Slobodník zase poznamenal, že krátkodobé ochladenie v čase sedenia či znášania vajíčok nie je prekážkou. ,,Druhy sú na to dobre adaptované. Problémy spôsobuje ochladenie spojené s búrkami a dažďami v čase kŕmenia mláďat, ktoré negatívne ovplyvňujú hniezdnu úspešnosť,” povedal.

Vtáky hniezdia v dutinách stromov, krovinách, korunách stromov, poľné druhy vtákov na zemi. ,,Niektoré druhy majú špeciálne nároky, hniezdia napríklad v norách vyhrabaných do hlinitých stien alebo brehov. Na skalách, priamo na vodnej hladine. Viaceré sa prispôsobili životu v ľudských stavbách,” priblížila Lešová. Viacero vtákov podľa Slobodníka hniezdi aj na elektrických stožiaroch, stĺpoch či mostoch.

Hniezdenie pozostáva zo stavby hniezda, ktoré môže trvať jeden až dva týždne, inkubácie vajec a následne po vyliahnutí u niektorých druhov aj kŕmenia mláďat. ,,Hniezdne obdobie tak v našich podmienkach trvá od konca marca do augusta,” priblížila Lešová.

Prečítajte si tiež:
Z tohto sa ti zdvihne žalúdok: TOP 5 najnechutnejších vecí objavených v jedle

Ak sa niektoré vtáky vyhniezdia veľmi skoro, ich opustené hniezda potom môžu na hniezdenie využiť iné druhy, ktoré si hniezdo postaviť nevedia, vysvetľuje Lešová.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií