fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výber toho najlepšieho z Medzinárodného filmového festivalu Bratislava

Máte tip? napíšte nám mailom

V minulom článku sme vás informovali o slávnosti, ktorá sa po dvadsiaty rok konala znova v našom hlavnom meste. Aké snímky nás skutočne ohromili?

Freezovacia hlava

PR koordinátorka Rie je poverená propagáciou projektu, ktorý sa navonok zdá byť neškodný. Keď však vstupuje do podzemných tunelov, na základe výpovedí niektorých robotníkov zisťuje, že všetko nie je také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Nebezpečná práca, pri ktorej pracovníci riskujú vlastné životy len pre to, aby postavili metro, upozorňuje okrem iného aj na problematiku pracovnej sily utečencov.

Rie sa spolu s Chorvátom Ivom a emigrantom Bhranom dostáva do nebezpečenstva. Všetci traja skončia v pretlakovej komore, zatiaľ čo všade okolo ich skrýše zúri oheň.

Snímka dokonalo vykresľuje ochotu človeka pomôcť druhému aj v životu nebezpečnej chvíli. Keď však už sám potrebuje pomoc, mení sa na absolútneho sebca snažiaceho sa zachrániť svoj vlastný život.

Film získal na festivale aj cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Thriller, ktorý by sme mohli označiť aj ako existenčnú drámu, nás oslovil spôsobom, akým zobrazuje zúfalosť konania v hraničných životných situáciách človeka. Dych vyrážajúce napínavé dielo (vytvorené režisérom Ramusom Klosterom Brom) si z festivalu odnieslo aj cenu za najlepší ženský herecký výkon, ktorý získala herečka Christine Sønderris, stvárňujúca Rieu. Podľa slov poroty „môžeme hovoriť o skvele vystavanej postave, ktorá aj v tých najťažších chvíľach ukazuje svoju dôstojnosť, trpezlivosť a nepochybuje o tom, že zvíťazí.“

Gentleman s revolverom

Táto kriminalistická komédia s prvkami drámy je podľa Redfordových slov jeho oficiálnym ukončením kariéry. To, že sa na svojom odchode dobre bavil, je vidieť aj na tomto filme.

Prečítajte si tiež:
Dwayne 'The Rock' Johnson si s ďalšími hercami natáčanie filmu Baywatch naplno užíva

Robert Redford stvárňuje kriminálnika, ktorý od svojej mladosti uteká zo začiatku z nápravných zariadení, neskôr aj z rôznych väzení. Spolu so svojimi dvoma spoločníkmi, Dannym Gloverom a Tomom Waitsom, vykráda banky úplne gentlemanským a nenúteným štýlom.

Príjemná zmena spočíva v prívetivom podaní kriminálnej činnosti.

Popri všetkých akčných filmoch o zlodejoch je to príjemná zmena, ktorá u diváka mnohokrát vyvolá aj úsmev. Režisér David Lowery sa inšpiroval kriminálkami zo 70. a 80. rokov, čo je vidieť ako na charakteroch postáv, tak aj na jednoduchom deji. Ten bol príjemný, zaujímavý a často bolo v sále počuť aj smiech divákov.

Ale niekedy nám pripadal málo akčný a unavujúci. Oceňujeme však spôsob prepájania záberov, pri ktorých sme počuli zvuk scén ešte pred tým, než sme ich na plátne zbadali. Snímka je dôstojnou rozlúčkou Roberta Redforda so svetom herectva.

Vdovy

Táto snímka pochádza (podobne ako Gentleman s revolverom) z prostredia zlodejov a lúpeží. Zaujme svojou akčnosťou. Hneď na začiatku nastolí tempo, ktoré si drží počas celého filmu. Niekedy trochu uberie, ale ako celok je tento filmový počin dobrý.

Dramatický triler vychádza z režisérskych rúk Steva McQueena a spolu s hudobným sprievodom Hansa Zimmera vytvára slušné akčné dielo. Niečo omnoho lepšie ako Debbina 8, ktorá sa, ako musíme uznať, veľmi nevydarila.

Ženy síce prišli o svojich manželov, no zároveň nachádzajú silu v samých sebe.

Vdovy prichádzajú na trh dnešného Chicaga s kvalitným mäsom v podobe ich životov, o ktorý im ide, keď zisťujú, že ich manželia im po smrti na krkoch nechali nemalé dlhy. Toto zločinom pošpinené mesto plné hriechov korupcie vytvára prostredie pre rôzne potýčky medzi mafiou, vládnúcou vrstvou aj nevinnými ženami. Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki a Cynthia Erivo na čele s Violou Davis si uvedomia, že ak sa spoja, dokážu vytvoriť skvelý tím.

Prečítajte si tiež:
Česká nemocnica zariadila izbu seniorov do retro štýlu 60. rokov. Pacientom sa vracia pamäť

Ich cieľom je dokončiť lúpež Violinho mŕtveho manžela, ktorou si chcú kúpiť svoju slobodu. Podarí sa im to nakoniec?

Potešil nás sarkastický humor aj jedinečné riešenie problémov niektorých postáv. Aj Daniel Kaluuya odviedol skvelú prácu pri stvárnení veľmi krutého a nebezpečného zločinca, ktorému nestačí nie ako odpoveď.

Svedkovia Putinovi

Dokumentárne dielo nakrútil Vitalij Manský, ktorý sa v roku 1999 stal prezidentským kameramanom, kedy vtedajší ruský prezident Boris Jelcin abdikoval pol roka pred koncom jeho funkčného obdobia. Za svoju náhradu povoláva premiéra Vladimíra Putina, ktorého nástupom sa celý film začína. Vitalij si získal dôveru Putina a jeho spoločníkov, a tak mal možnosť zdokumentovať aj jeho veľmi citlivé chvíle.

Kamerou obratne sníma reakcie spoločnosti aj jednotlivcov na rôzne Putinove vyjadrenia a činy. Nachádzajú sa tu takí, ktorí nového nástupcu milujú. Na druhej strane je obdivuhodné sledovať, s akým záujmom sleduje objektív aj sklamané tváre ľudí, ktorí so situáciou vôbec nie sú spokojní, no aj napriek tomu mlčia.

Objektív obdivuhodne zaznamenáva tváre ľudí reagujúcich na rôzne udalosti v Rusku.

Oceňujeme odvahu Manského, ktorý sa nebál s Putinom nesúhlasiť napríklad v otázke zmeny hymny. Zaujímavé bolo sledovať aj život bývalého prezidenta Borisa Jelcina, ktorý zo začiatku svojmu chránencovi držal prsty. V závere filmu je však jeho tvár smutná a sklamaná, pretože si uvedomuje, kým sa Putin za necelý rok stal.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií