fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výbohovi advokáti tvrdia, že v jeho prípade prokurátorka nenavrhovala súdu odmietnuť obžalobu podľa paragrafu 363

Vyjadrenia prokurátorov ÚŠP hodnotia advokáti ako nepriamy útok na Miroslava Výboha v snahe odvrátiť pozornosť sudcu a verejnosti od porušenia Trestného poriadku.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nie je pravdou, že by prokurátorka Generálnej prokuratúry SR pri odstúpení spisu podľa podľa paragrafu 363 Trestného poriadku na Špecializovaný trestný súd uviedla, že navrhuje odmietnuť obžalobu podanú na podnikateľa Miroslava Výboha. V tlačovej správe to konštatujú obhajcovia obžalovaného.

Podľa nich list prokurátorky, ktorý na stredajšej tlačovej konferencii spomínali predstavitelia Úradu špeciálnej prokuratúry, obsahoval len faktografickú chronológiu nezákonného konania zo strany vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry a prokurátora ÚŠP pri skončení vyšetrovania a podaní obžaloby.

Snaha odvrátiť pozornosť

„V liste sú tiež uvedené procesné pochybenia ÚŠP, ktoré by mohli smerovať k porušeniu práva Miroslava V. na obhajobu,” uviedli advokáti s tým, že zástupcovia ÚŠP na tlačovej konferencii nespomenuli kľúčové konštatovanie prokurátorky GP SR.

„A to, že ponecháva na zváženie sudcu Špecializovaného trestného súdu, či uvedeným konaním ÚŠP mohlo dôjsť k porušeniu práva na obhajobu,” zdôraznili obhajcovia.

Vyjadrenia prokurátorov ÚŠP hodnotia advokáti ako nepriamy útok na Miroslava Výboha v snahe odvrátiť pozornosť sudcu a verejnosti od porušenia Trestného poriadku, keď vyšetrovateľka ukončila vyšetrovanie bez toho, aby nadobudlo právoplatnosť uznesenie o vznesení obvinenia.

Prečítajte si tiež:
Pellegrini si podal Hegera a poukázal na jeho klamstvá. Premiérova vláda zrušila zvyšovanie platov a dôchodcovia si pohoršili (video)

„A toto je pritom len jeden z mnohých dôvodov, ktoré by mali v právnom štáte viesť k odmietnutiu obžaloby pre porušenie práva na obhajobu,” dodali obhajcovia.

Výzva pre súdy

Generálna prokuratúra SR podľa predstaviteľov úradu špeciálnej prokuratúry v súvislosti s niektorými medializovanými kauzami vyzývala súdy, aby odmietli obžalobu podanú prokurátormi ÚŠP, pričom poukazovala na nedostatky v priebehu prípravného konania.

Konkrétne malo ísť o prípady bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského, podnikateľa Miroslava Výboha a tiež bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v prípade, v ktorom je stíhaný s podnikateľom Petrom Koščom.

Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbohovi advokáti tvrdia, že v jeho prípade prokurátorka nenavrhovala súdu odmietnuť obžalobu podľa paragrafu 363 © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií