fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako vybrať vhodné pneu na zimu pre SUV?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dopyt po SUV alebo športovo-úžitkových vozoch neustále narastá. Vyšší podvozok a lepšia priechodnosť ľahším terénom sú tie vlastnosti, vďaka ktorým sú tieto vozy tak vysoko v rebríčkoch popularity. Do akých „papučiek“ ich obuť na zimu?

Potenciál jazdy v ľahkom teréne nie každý využíva denno-denne. Popravde, veľa SUV
iek brázdi asfaltové cesty a diaľnice, preto aj pneumatiky pre tieto autá musia byť týmto faktom prispôsobené. Pneu pre SUV musia niesť vyššiu hmotnosť, inak (vyššie) položené ťažisko vozu pri vyšších rýchlostiach a mali by byť schopné prechádzať už spomínaným ľahším terénom.
Aj v segmente pneu pre SUV sa preto môžeme stretnúť s pneumatikami ur
enými pre výkonnejšie modely (napr. Dunlop Winter Sport 5), rovnako ako s pneumatikami ponúkajúcimi väčší komfort pri jazde.

Označenie na pneu

Prvoradým krokom pri výbere pneumatík na zimu je voľba správneho rozmeru pre vaše vozidlo. Ten sa nachádza v technickom preukaze a tiež na bočnici pneumatiky napríklad v takomto znení, aké nájdete na gumách Nokian WR D4:

185/65 R 15 88 H TT

Prečítajte si tiež:
Takto to vyzerá, keď to niekto s tágom vie! Neuveriteľné trickshoty na biliardovom stole ťa dostanú

185: udáva šírku pneumatiky (v mm)
65: pomer výšky bo
nice a šírky (v %)
R: konštruk
ný typ pneu (R-radiálne, B-diagonálne; môže sa značiť aj pomlčkou)
15: priemer ráfika (v palcoch)
88: index nosnosti, rsp. maximálneho zaťaženia jednej pneu (v kg)
H: index rýchlosti; maximálna rýchlosť pri maximálnom zaťažení (v km/h)
TT: TubeType-pneumatika s dušou (môže byť aj TL, teda TubeLess, pneu bez duše)

Ďalšie dôležité značky

Všetky zimné SUV pneu by mali byť vybavené typickým značením v podobe piktogramu snehovej vločky a trojvršia – jedná sa o symbol, ktorý dokazuje, že pneu bola testovaná a je schválená pre zimné podmienky. Značka býva spravidla doplnkom ďalšieho značenia M+S (mud+snow, blato+sneh).
Z hľadiska životnosti pneumatiky je dobré prekontrolovať si aj DOT kód a jeho posledné štvorčíslie. To udáva týždeň a rok, v ktorom bola pneumatika vyrobená (napr. 0613 – 6.týždeň roku 2013).

Energetický štítok

Na základe energetického štítku, ktorým sú od 1.novembra 2012 vybavené všetky pneumatiky, si môžete voliť pneu aj podľa pomeru hlu
nosti, valivého odporu a brzdného výkonu.
– Hlučnosť sa udáva v troch triedach a je znázornená jedno,dvomi alebo tromi vlnkami. Terajšie a budúce limity spĺňajú pneu s jednou a dvomi vlnkami, tie aktuálne pneumatiky s piktogramom troch vlniek (po aktualizácii noriem však už vyhovovať nebudú).
– Valivý odpor priamo ovplyvňuje spotrebu paliva. Čím je nižší, tým viac môže znížiť spotrebu (aj o 0,4 l/100km). Udáva sa na škále A(najšetrnejšie) – G.
– Brzdný výkon na mokrej vozovke je výsledkom priľnavosti pneumatiky. Čím je táto vyššia, tým viac dokáže v ťažkých podmienkach skrátiť brzdnú dráhu vozidla (v porovnaní najvyššej A-čkovej a najnižšej G-čkovej triedy aj o viac ako 30m pri rýchlosti 80km/h). V tomto smere užívatelia veľmi pozitívne hodnotia Goodyear UltraGrip Performance Gen-1.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko prichádza ProfiAuto. Motoristom zaručí profesionálne služby
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií