fbpx
Ako vybrať vhodné pneu na zimu pre SUV?

Ako vybrať vhodné pneu na zimu pre SUV?

Dopyt po SUV alebo športovo-úžitkových vozoch neustále narastá. Vyšší podvozok a lepšia priechodnosť ľahším terénom sú tie vlastnosti, vďaka ktorým sú tieto vozy tak vysoko v rebríčkoch popularity. Do akých „papučiek“ ich obuť na zimu?

Potenciál jazdy v ľahkom teréne nie každý využíva denno-denne. Popravde, veľa SUV
iek brázdi asfaltové cesty a diaľnice, preto aj pneumatiky pre tieto autá musia byť týmto faktom prispôsobené. Pneu pre SUV musia niesť vyššiu hmotnosť, inak (vyššie) položené ťažisko vozu pri vyšších rýchlostiach a mali by byť schopné prechádzať už spomínaným ľahším terénom.
Aj v segmente pneu pre SUV sa preto môžeme stretnúť s pneumatikami ur
enými pre výkonnejšie modely (napr. Dunlop Winter Sport 5), rovnako ako s pneumatikami ponúkajúcimi väčší komfort pri jazde.

Označenie na pneu

Prvoradým krokom pri výbere pneumatík na zimu je voľba správneho rozmeru pre vaše vozidlo. Ten sa nachádza v technickom preukaze a tiež na bočnici pneumatiky napríklad v takomto znení, aké nájdete na gumách Nokian WR D4:

185/65 R 15 88 H TT

185: udáva šírku pneumatiky (v mm)
65: pomer výšky bo
nice a šírky (v %)
R: konštruk
ný typ pneu (R-radiálne, B-diagonálne; môže sa značiť aj pomlčkou)
15: priemer ráfika (v palcoch)
88: index nosnosti, rsp. maximálneho zaťaženia jednej pneu (v kg)
H: index rýchlosti; maximálna rýchlosť pri maximálnom zaťažení (v km/h)
TT: TubeType-pneumatika s dušou (môže byť aj TL, teda TubeLess, pneu bez duše)

Ďalšie dôležité značky

Všetky zimné SUV pneu by mali byť vybavené typickým značením v podobe piktogramu snehovej vločky a trojvršia – jedná sa o symbol, ktorý dokazuje, že pneu bola testovaná a je schválená pre zimné podmienky. Značka býva spravidla doplnkom ďalšieho značenia M+S (mud+snow, blato+sneh).
Z hľadiska životnosti pneumatiky je dobré prekontrolovať si aj DOT kód a jeho posledné štvorčíslie. To udáva týždeň a rok, v ktorom bola pneumatika vyrobená (napr. 0613 – 6.týždeň roku 2013).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Čo spôsobil gigantický mimoň? Pozrite sa, ako to dopadlo

Energetický štítok

Na základe energetického štítku, ktorým sú od 1.novembra 2012 vybavené všetky pneumatiky, si môžete voliť pneu aj podľa pomeru hlu
nosti, valivého odporu a brzdného výkonu.
– Hlučnosť sa udáva v troch triedach a je znázornená jedno,dvomi alebo tromi vlnkami. Terajšie a budúce limity spĺňajú pneu s jednou a dvomi vlnkami, tie aktuálne pneumatiky s piktogramom troch vlniek (po aktualizácii noriem však už vyhovovať nebudú).
– Valivý odpor priamo ovplyvňuje spotrebu paliva. Čím je nižší, tým viac môže znížiť spotrebu (aj o 0,4 l/100km). Udáva sa na škále A(najšetrnejšie) – G.
– Brzdný výkon na mokrej vozovke je výsledkom priľnavosti pneumatiky. Čím je táto vyššia, tým viac dokáže v ťažkých podmienkach skrátiť brzdnú dráhu vozidla (v porovnaní najvyššej A-čkovej a najnižšej G-čkovej triedy aj o viac ako 30m pri rýchlosti 80km/h). V tomto smere užívatelia veľmi pozitívne hodnotia Goodyear UltraGrip Performance Gen-1.

Google+ Linkedin
Klocher

Autor:

Magazín, ktorý tvoríme spolu