fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výbuch v Kábule! Hlásia najmenej 16 mŕtvych a viac ako 100 zranených

Máte tip? napíšte nám mailom

K útoku došlo, keď afganská televízia vysielala rozhovor s americkým vyslancom, v ktorom hovorili o možnom mierovom dohovore s Talibanom.

Samovražedné bombové útoky otriasli Kábulom v utorok, v skorých ranných hodinách, krátko po stretnutí medzi prezidentom Ashrafom Ghanim a americkým vyslancom Zalmayom Khalilzadom. Spôsobili najmenej 16 mŕtvych a 119 zranených. „Výbuch spôsobila nálož umiestnená v nákladom aute. Päť útočníkov bolo zabitých a pátracie a záchranné operácie pokračovali až do 5. hodiny ráno,“ uviedol v správe pre médiá hovorca ministerstva vnútra.

Paľba a explózia benzínovej stanice

Útok prišiel, keď afganská televízia vysielala rozhovor so Zalmayom Khalilzadom, v ktorom hovoril o možnom mierovom riešení s Talibanom. Výbuch, po ktorom nasledovala paľba a explózia benzínovej stanice, sa odohral v blízkosti rozsiahleho komplexu Green Village, v ktorom sú umiestnené asistenčné agentúry medzinárodné organizácie.

Obrázky na sociálnych sieťach ukazujú, ako k oblohe afganského hlavného mesta stúpa silný dymu. Taliban prevzal zodpovednosť za útok, ktorý riadil ich hovorca Zabihullah Mujahid.

Pokus o ukončenie vojny v Afganistane

Je tomu rok, čo Zalmay Khalilzad rokoval s povstalcami hľadajúc kompromis, s cieľom pokúsiť sa ukončiť 18 rokov vojny v Afganistane. Dohoda, o stiahnutí vojakov z piatich základní v Afganistane sa však teraz považuje za bezpredmetnú. Afganská vláda bola doteraz z rozhovorov s predstaviteľmi Talibanu do značnej miery vynechaná. Zároveň tiež tvrdia, že Taliban sa stal bábkou Washingtonu.

Podľa vládnych predstaviteľov, Zalmay Khalilzad v pondelok „prezradil” prezidentovi návrhy dohody.

„Budeme dokument študovať a rozhovory s veľvyslancom Khalilzadom a jeho tímom budú pokračovať,” odpovedal na Twitteri poradca prezidenta Waheeda Omara. „Úsilie Američanov a ďalších partnerov prinesie ovocie, keď Taliban začne priame rokovania s afganskou vládou,” uviedol v pondelok hovorca prezidenta Sediq Sediqqi. „Dúfame, že toto úsilie povedie ku koncu konfliktu,“ dodal na záver.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií