Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výbuchy v muničných skladoch vo Vrběticiach zapríčinili ruskí agenti, ukázalo vyšetrovanie

Českí vyšetrovatelia v tlačovej správe uviedli, že nešlo o ojedinelú akciu.

29.4.2024 (SITA.sk) – Páchateľmi výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach na Morave z roku 2014, pri ktorých zomreli dvaja Česi, sú podľa vyšetrovania českej polície príslušníci ruskej vojenskej rozviedky. K takémuto záveru dospela Polícia ČR a česká Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Informuje o tom spravodajský web TN.cz.

Český minister vnútra Vít Rakúšan útok na Vrbětice v pondelok označil za vojnový zločin a akt terorizmu. Ruská federácia je podľa neho „štátom s teroristickým režimom, ktorý je priamo zodpovedný za smrť českých občanov„.

Príslušníci jednotky 29155

Je nepochybné, kto a prečo výbuchy vo Vrběticiach spôsobil a máme jasné dôkazy o tom, že išlo o agentov ruskej spravodajskej služby GRU,“ dodal minister.

Páchateľmi boli podľa zistení Národnej centrály proti organizovanému zločinu príslušníci jednotky 29155 určenej na vykonávanie diverzných operácií v zahraničí spadajúce pod 161. centrum prípravy špecialistov zvláštneho určenia GRU,“ uviedla česká Bezpečnostná informačná služba s odkazom na správu NCOZ.

Nešlo o ojedinelú akciu

Českí vyšetrovatelia v tlačovej správe uviedli, že nešlo o ojedinelú akciu, ale o súčasť dlhodobého diverzného pôsobenia ruskej vojenskej rozviedky na území Európskej únie a Ukrajiny.

Páchateľov česká polícia nemôže obviniť, pretože sa nachádzajú na území Ruska a tamojšie orgány odmietli spolupracovať. Vyšetrovatelia prípad odložili.

Vzťahy medzi Českom a Ruskom

Vzťahy medzi Českom a Ruskom sa pre výbuchy vo Vrběticiach ochladili už v roku 2021, keď české tajné služby zistili, že na výbuchoch muničných skladov sa podieľali ruskí agenti.

Česko preto v apríli 2021 vyhostilo pracovníkov ruského veľvyslanectva. Moskva reagovala vyhostením diplomatov a zamestnancov českej ambasády v Rusku a v polovici mája 2021 Českú republiku zaradila na zoznam nepriateľských štátov.

Viac k témam: Česká polícia, Český minister vnútra, Muničný sklad, Ruská vojenská rozviedka, Vojnový zločin, Výbuchy
Zdroj: SITA.sk – Výbuchy v muničných skladoch vo Vrběticiach zapríčinili ruskí agenti, ukázalo vyšetrovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií