Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výcvik Ukrajincov na stíhačkách F-16 čaká na odsúhlasenie, v Rumunsku už pripravili výcvikové centrum

Výcvik ovládania stíhačiek F-16 sa však nemôže začať, kým americké ministerstvo zahraničia formálne neschváli žiadosť o transfer manuálov, letových simulátorov a ďalšieho materiálu spojeného s týmito lietadlami.

15.7.2023 (SITA.sk) – Jedenásť európskych štátov, ktoré tento týždeň sľúbili výcvik ukrajinských pilotov, stále čakajú na formálny súhlas USA s tréningom na amerických strojoch F-16. Uviedol to portál Politico s odvolaním sa na amerických a európskych predstaviteľov zapojených do diskusií.

Koalícia 11 štátov pod vedením Dánska a Holandska sa formálne dohodla na výcviku ukrajinských pilotov pre stroje F-16 tento týždeň na samite NATO v Litve. Európski predstavitelia vyjadrili nádej, že program začnú v auguste v Dánsku a zriadia výcvikové centrum aj v Rumunsku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Výcvik ovládania stíhačiek F-16 sa však nemôže začať, kým americké ministerstvo zahraničia formálne neschváli žiadosť o transfer manuálov, letových simulátorov a ďalšieho materiálu spojeného s týmito lietadlami.

Hoci prezident USA Joe Biden sľúbil odsúhlasenie programu, formálnu žiadosť „stále posudzujú“, povedal hovorca Pentagonu Garron Garn.

Hovorca holandského ministerstva obrany nechcel komentovať žiadosť poslanú Pentagonu, ale uviedol, že „každý krok, ktorý robíme v súvislosti s výcvikom na F-16, robíme po podrobnej konzultácii s Američanmi a ďalšími partnermi“.

Portál Politico dodáva, že nie je nezvyčajné, že americký medzirezortný proces o schválení transferu citlivej vojenskej technológie určitý čas trvá.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk – Výcvik Ukrajincov na stíhačkách F-16 čaká na odsúhlasenie, v Rumunsku už pripravili výcvikové centrum © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií