Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyhľadávate si diagnózy online? Potom trpíte kyberchondriou. Pozor na ňu

Google vie zachrániť v mnohých situáciách, ale pokiaľ ide o zdravie, nechajte to radšej na lekára. V opačnom prípade môžete prepadnúť kyberchondrii, modernej forme hypochondrie. Ľudia s touto poruchou trávia na internete celé hodiny, počas ktorých zúfalo hľadajú diagnózu.

Na základe informácií z najväčšieho internetového vyhľadávača Google každý dvadsiaty vyhľadávaný pojem súvisí so zdravím a jedno percento sa týka konkrétnych symptómov. Odborníci z Asociácie na ochranu práv pacienta na základe týchto informácií varujú pred kyberchondriou, ktorá postihuje čoraz viac ľudí. Ide o modernú formu hypochondrie, ktorá je však rovnako nebezpečná.

Online diagnózy sú čoraz populárnejšie

Hypochondria je známa psychická porucha, keď je človek presvedčený o svojej chorobe aj napriek tomu, že odborníci a lekári tvrdia opak. Internet je hrozba práve kvôli tomu, že potvrdzuje správnosť pocitu, ktorý hypochonder prežíva a prehlbuje v ňom presvedčenie, že on má pravdu a všetci ostatní sa mýlia. V najhorších prípadoch internet ešte viac zhorší hypochondrický stav človeka.

„Napríklad podľa spoločnosti Microsoft až 25 percent hľadaní pojmu bolesť hlavy viedlo na internete k výsledkom odkazujúcim na mozgový nádor,“ prezradila prezidentka asociácie Mária Lévyová. Okrem toho ľudia trpiaci kyberchondriou kupujú a užívajú viac liekov, pretože sa snažia „problém“ vyriešiť po svojom. Lévyová spomenula najmä užívanie voľnopredajných liekov, ktoré v kombinácii s inými voľnopredajnými liekmi môžu vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky.

Vyhľadávate si diagnózy online? Potom trpíte kyberchondriou. Pozor na ňu
zdroj: goodmanproject.com

Ľudia s kyberchondriou potrebujú podporu

Pokiaľ kyberchondriou sami trpíte alebo poznáte niekoho vo svojom okolí, okamžite ho pošlite za lekárom. Uistite sa, že má okolo seba tiež dobrú emočnú podporu rodiny či priateľov. Ak si už trpiaci hľadá informácie o svojom zdravotnom stave, mal by čerpať z kvalitných internetových zdrojov. Internet je totiž plný nepravých informácií, ktoré zbytočne zavádzajú.

Klamlivé internetové stránky

Odborníci z asociácie však upozorňujú, že mnohé falošné medicínske weby pôsobia relatívne seriózne a kvalifikovane. „Aj preto môže byť pomerne ťažké zistiť, či je daná stránka seriózna a bezpečná,“ vysvetlili odborníci. Asociácia preto odporúča na každej webovej stránke skontrolovať autora, prípadne hľadať informácie na oficiálnych štátnych inštitúciách či zdravotníckych organizáciách.

„Ak nenájdete informácie o autorovi stránky a tom, kto ju financuje, pristupujte k informáciám z toho webu opatrne,“ varujú predstavitelia asociácie. Podľa ich slov sú bezpečné predovšetkým stránky, ktoré spravujú výrobcovia zdravotníckych pomôcok a liekov či zamestnanci zdravotných poisťovní.

Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií