fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok ako aj jeho odopretie je možné podať len do konca februára

Sociálna poisťovňa pripomína, že dieťa nebude musieť kvôli rodičovskému dôchodku platiť vyššie poistné.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.2.2023 (SITA.sk) – Na odoslanie vyhlásenia o nároku na rodičovský dôchodok zostávajú posledné dva dni. Sociálna poisťovňa pripomína pracujúcim deťom, ktoré boli dôchodkovo poistené v roku 2021 a želajú si poukázať rodičovský dôchodok náhradným rodičom, aby to nezabudli poisťovni oznámiť do konca februára tohto roka. V tlačovej správe to uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Výška poistného dieťaťa

Rovnako tak to môžu urobiť do tohto termínu aj tí poistenci, ktorí si neželajú, aby Sociálna poisťovňa poukázala rodičovský dôchodok biologickým rodičom, resp. jednému z rodičov. Slúži na to formulár, ktorý je k dispozícii na webovej stránke Sociálnej poisťovne a v jej pobočkách po celom Slovensku. Ak si deti želajú, aby bol ich rodičom priznaný rodičovský dôchodok, nie je potrebné urobiť nič. Nárok vznikne automaticky.

Sociálna poisťovňa pripomína, že dieťa nebude musieť kvôli rodičovskému dôchodku platiť vyššie poistné. Rodičovský dôchodok neovplyvňuje súčasnú výšku poistného dieťaťa, ani výšku jeho dôchodku v budúcnosti. Nárok na rodičovský dôchodok pritom vznikne automaticky. Ani dieťa ani rodič nemusia Sociálnu poisťovňu o nič žiadať. Ak nárok vznikne automaticky, trvá minimálne 5 rokov.

Prečítajte si tiež:
Počet nebezpečných výrobkov na trhu Únie by sa mal znížiť, Rada EÚ a europarlament sa dohodli na nových pravidlách

Presmerovanie či odopretie

Do 28. februára tohto roka treba osobne, poštou alebo elektronicky bez návštevy pobočky doručiť vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok. Vyhlásenie k rodičovskému dôchodku je potrebné doručiť len v prípadoch, ak si dieťa želá rodičovský dôchodok „presmerovať“ na náhradných rodičov, resp. odoprieť nárok svojim biologickým rodičom.

Maximálna suma rodičovského dôchodku pre rok 2023 je 21,80 eura mesačne pre jedného rodiča za jedno dieťa. Rodičovský dôchodok sa vypočítava zo všetkých hrubých príjmov dieťaťa, z ktorých bolo v roku 2021 zaplatené na dôchodkové poistenie. Nie je dôležité, koľko mesiacov dieťa odvádzalo, ale či sa z jeho príjmov uhradilo dôchodkové poistenie.

Viac k témam: rodičovský dôchodok
Zdroj: SITA.sk – Vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok ako aj jeho odopretie je možné podať len do konca februára © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií