fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NEUVERITEĽNÉ: V Indii za jeden jediný deň vysadili 220 miliónov stromov!

Máte tip? napíšte nám mailom

Viac ako milión Indov sa v piatok (9. 8.) zapojilo do vládnej iniciatívy, zameranej na riešenie zmeny klímy a zlepšenie životného prostredia v najľudnatejšom štáte krajiny Uttarpradéš.

Lesný úradník Bivhas Ranjan povedal, že študenti, zákonodarcovia, úradníci a ďalší vysadili v piatok v okolí ciest, železníc aj v lesoch v severnom Uttarpradéši desiatky druhov stromčekov. Cieľ 220 miliónov stromčekov dosiahli o 17:00 hod., píše Washington Post.

Ranjan okrem iného poznamenal, že nové stromy (vrátane 16 ovocných) zvýšia percentá zalesnenej pôdy v štáte.

India sa totiž zaviazala, že tretinu rozlohy krajiny bude tvoriť les. Tento záväzok sa jej však kvôli 1,3 miliónom obyvateľov a industrializácii zatiaľ nedarí dodržiavať.

Koľko ľudí, toľko stromčekov

„Stanovili sme si cieľ 220 miliónov stromčekov, pretože v Uttarpradéši žije 220 miliónov obyvateľov,” hovorí politik a hinduistický mních Yogi Adityanath.

Hromadná výsadba sa uskutočnila na 1,430,381 miestach vrátane 60-tisíc dedín a 83-tisíc úsekov lesa.

„Celý proces je online. Doliny sú označené zemepisnou šírkou a sadenice majú svoj QR kód. Môžeme teda zaznamenať, koľko stromčekov a kde presne sa zasadilo,” dodáva hovorkyňa vlády Awanish Awasthi.

Problémom je však v Indii dlhodobé prežitie stromov. Zvyčajne prežije približne 60 %, ostatné podľahnú chorobe alebo nedostatku vody.

Prečítajte si tiež:
Mladých aktivistov je oveľa viac. Pozrite sa ako Gretu Thunberg napodobňuje TENTO Holanďan

Do kolektívneho sadenia sa zapojila dokonca aj 7-ročná Kavya Sharma, ktorá sa kvôli výsadbe stromčekov v piatok uliala zo školy.

Táto výsadba stromčekov však nie je prvou kampaňou v tomto štáte; v júli 2016 v Uttarpradéši vysadili za deň 50 miliónov stromov. Pozrite si video spred 3 rokov.

Tešíme sa, že sa stromy začali vysádzať nielen vo svete (napríklad na Filipínach, kde musí každý študent zasadiť 10 stromčekov), ale aj u nás v Spišskej Magure. Tam v máji tohto roku vysadili dobrovoľníci niekoľko tisíc sadeníc.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií