fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výskumníci sa zhodli: Ak by Čína neuzavrela Wu-Chan, dopadlo by to oveľa horšie

Výskumníci z Číny, Británie a Spojených štátov sa zhodli, že uzatvorenie mesta Wu-Chan zrejme zabránilo 700-tisíc novým prípadom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Témou koronavírusu dnes žije celý svet. Politici rozhodujú každý deň o nových bezpečnostných a hygienických opatreniach. Lekári sú v neustálej pohotovosti a ľudia, ktorí museli kvôli pandémii zostať doma šijú rúška, aby aspoň malou pomocou dokázali napraviť to, čo viaceré štáty nedokázali zabezpečiť pre ľudí pracujúcich v prvej línii.

Koronavírus sa objavil v meste Wu-Chan

Koronavírus najskôr prekvapil Čínu. Prvá informácia, ktorú čínske úrady poslali do sveta bola tá, že sa v ich vlasti objavil v decembri, koncom minulého roka. O dva mesiace neskôr sa potvrdilo, že vírus bol v Číne prítomný už 17. novembra. Čína na koronavírus zareagovala uzatvorením mesta Wu-Chan, ktoré bolo epicentrom nákazy. Pribúdali pacienti a ,bohužiaľ, aj mŕtvi. Ľudia z okolitých krajín len s hrôzou sledovali, čo sa deje, pričom netušili, že o niekoľko týždňov budú zažívať oveľa horšie týždne, než Čína.

Nemocnice boli v Číne preplnené a medzi ľuďmi, ktorí čakali na chodbách na vyšetrenie na koronavírus boli plachtami poprikrývaní aj mŕtvi, ktorých už nemali kam dávať. Napokon Čína do rekordných 10 dní postavila nemocnicu, kde izolovala všetkých pacientov s pozitívnym testom na koronavírus.   

Prečítajte si tiež:
Pribudli dva nové prípady ochorenia COVID-19, obidva v karanténnych centrách
výskumníci, Wu-Chan
Uzatvorenie mesta Wu-Chan zabránilo šíreniu koronavírusu. Zdroj: AP/TASR

Výskumníci sa zhodli

Na vyhodnotení celkovej situácie pracovali výskumníci z Ameriky, Británie a Číny. Prísne opatrenia čínskych úradov v prvých 50 dňoch epidémie poskytli ostatným mestám po celej krajine čas na to, aby sa pripravili a zaviedli svoje vlastné obmedzenia, napísali vedci v štúdii, na ktorú sa odvoláva agentúra AFP.

“Naša analýza ukazuje, že bez zákazu cestovania zavedeného vo Wu-chane a bez vyhlásenia celoštátneho núdzového stavu by bolo k tomuto dátumu mimo Wu-chanu viac ako 700.000 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19,” uviedol jeden z autorov štúdie, vedecký pracovník na britskej univerzite v Oxforde Christopher Dye.

Podľa neho boli dôležité najmä opatrenia, ktoré zaúčinkovali a úspešne prerušili reťaz prenosu tohto koronavírusu – zabránilo to kontaktu medzi nakazenými ľuďmi a tými, čo sú náchylní na infekciu.

Na Slovensku je aktuálne nakazených 363 ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií