fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte vysoký tlak? Lieky na tlak zhoršujú priebeh koronavírusu

COVID-19 ohrozuje tie najzraniteľnejšie skupiny ľudí. Ohrození môžu byť aj ľudia, ktorí užívajú ACE inhibítory.

Máte tip? napíšte nám mailom

11. februára zverejnila Čína rozsiahlu štúdiu, ktorá zahŕňala údaje od 44 672 pacientov. Štúdia jasne ukázala, že najohrozenejšou skupinou sú ľudia s vekom viac než 80 rokov. Úmrtnosť týchto ľudí je 17.8%.

Druhou najohrozenejšou skupinou sú ľudia, ktorí trpia kardiovaskulárnym ochorením. Ich úmrtnosť je alarmujúcich 10,5 percenta, nasledujú pacienti s cukrovkou (7,3%), chronickými pľúcnymi ochoreniami (6,3%), vysokým krvným tlakom (6,0%) a rakovinou (5,6%). Tieto údaje vychádzajú s celkovej úmrtnosti 2,3 %, ktorú dosiahol koronavírus v Číne. V Európe sú tieto čísla vyššie. Môžu za tieto percentá aj lieky s názvom ACE inhibítory?

Lieky na krvný tlak a cukrovku

Podľa nedávneho výskumu, ktorý zverejnila stránka thelancer.com, môže stáť za týmito vysokými číslami aj užívanie liekov zo skupiny ACE inhibítory. Tieto liečivá sa používajú pri cukrovke a pri liečbe vysokého krvného tlaku. ACE inhibítory menia tvar buniek, čo následne spôsobuje rozšírenie ciev. Týmto spôsobom dokážu tieto lieky znižovať krvný tlak. Práve na zmenené bunky sa však následne dokáže jednoduchšie prichytiť vírus. Štúdia vychádza z troch prieskumov, v prvom prieskume bolo 52 pacientov s ťažkým priebehom infekcie, 22% malo problémy s tlakom, ďalších 22% problémy s cukrovkou.

Prečítajte si tiež:
Klame Čína o počte mŕtvych na COVID-19? Urny nesedia

Druhá štúdia zahŕňala 173 pacientov, 23% z týchto pacientov malo vysoký krvný tlak a 16,2% cukrovku. V poslednej štúdii bolo zahrnutých 140 pacientov s vážnym priebehom ochorenia, z nich trpelo vysokým krvným tlakom 30% a cukrovkou 21%.

Väčšina pacientov, ktorí trpeli hypertenziou a cukrovkou, sa liečili práve ACE inhibítormi. Vedci sú však v záveroch opatrní. Zatiaľ nie je preukázané, či sú pacienti s vysokým krvným tlakom a cukrovkou rizikoví kvôli samotnému ochoreniu alebo kvôli liekom, ktoré používajú na potlačenie príznakov. Vedci však jasne potvrdili, že pacienti so srdcovými problémami, hypertenziou a cukrovkou, ktorí sú zároveň liečený ACE inhibítormi, majú väčšiu šancu, že priebeh nakazenia koronavírusom bude mať ťažší priebeh.

ACE inhibítory

Tieto liečivá sa používajú aj na Slovensku na zníženie krvného tlaku a tiež na liečbu cukrovky a pri akútnom infarkte myokardu. Zvyčajne sa tieto lieky končia príponou „pril“. AK máte strach z koronavírusu, rozhodne tieto lieky nevysadzujte. O ďalších krokoch sa poraďte so svojím lekárom.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Lancet Medlicker

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií