Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vystavenie faktúry v 5 rýchlych krokoch

Podarilo sa – prvý zákazník si objednal vaše služby a vy budete posielať svoju prvú faktúru. Poradíme vám, ako ju vystaviť. Čaká vás 5 základných krokov a prvá faktúra vám zaberie zhruba desať minút. Všetky ďalšie už zvládnete do dvoch minút, pretože budete vedieť čo a ako.

Založíte si účet vo fakturačnom programe

Najjednoduchšie a najrýchlejšie je vystavovať faktúry v online fakturačných programoch. V tomto článku si ukážeme, ako na tvorbu faktúry zdarma v iDoklade. Účet si založíte zadarmo a prvý mesiac máte k dispozícii kompletné funkcie na vyskúšanie.

 

Potom môžete aj naďalej pokračovať v bezplatnom používaní programu – k dispozícii máte všetky základné funkcie, ktoré potrebujete. Bezplatné predplatné je limitované iba počtom vašich klientov. Môžete ich mať až päť.

 

V rámci registrácie vyplníte svoje fakturačné údaje, ktoré sa prepisujú na doklady, a zadáte aj účet, na ktorý vám majú klienti platiť. Uvediete, či ste, alebo nie ste platiteľmi DPH, aby sa vám vytvorili faktúry s príslušnými náležitosťami.

Uvediete zákazníkovo IČO

V programe založíte novú faktúru. Údaje o sebe už znovu nevypisujete, program ich doplní automaticky. Čo sa týka údajov vášho klienta, stačí vyplniť jeho IČO. Zvyšok fakturačnej adresy si iDoklad načíta z registra firiem.

Zadáte položky

Vypíšete položky, ktoré si zákazník kupuje, ich cenu a množstvo. iDoklad vám sám vypočíta výslednú cenu.

 

Užitočnou funkciou je cenník. V ňom si môžete vopred nachystať zoznam všetkých predávaných položiek či služieb aj s cenami. Z cenníka ich potom na faktúru vložíte pomocou pár kliknutí.

 

Uložíte faktúru

Faktúru máte hotovú. Program na nej sám doplnil všetky potrebné údaje ako číslo faktúry, dátum splatnosti (upravíte ho aj ručne), unikátny variabilný symbol a QR kód pre rýchlejšiu platbu. 

 

Hotovú faktúru si môžete vytlačiť alebo stiahnuť ako pdf. iDoklad má aj ďalšiu šikovnú funkciu – priamo z neho faktúru odošlete zákazníkovi, takže si ušetríte medzikrok s písaním e-mailu.

 

Počkáte, kým cinkne platba

Úhradu faktúry môžete kontrolovať ručne, alebo necháte iDoklad, aby to urobil za vás. Keď si fakturáciu prepojíte s bankovým účtom, prijatá platba sa automaticky spáruje s faktúrou a tá sa v aplikácii označí za uhradenú.

 

Túto funkciu máte k dispozícii počas 30-dňového skúšobného obdobia, následne je súčasťou vyšších variantov predplatného.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií