Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vytvorí sa nový elektronický register, bude slúžiť na evidenciu kandidátov vo všetkých druhoch volieb

Register začne fungovať od júna tohto roku.

2.5.2024 (SITA.sk) – Vytvorí sa Register kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách do Národnej rady SR, v prezidentských voľbách, vo voľbách do Európskeho parlamentu, vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov a tiež vo voľbách do orgánov samosprávy obcí.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala vládnu novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú poslanci parlamentu schválili 17. apríla.

Elektronická evidencia

Register má slúžiť na elektronickú evidenciu kandidátnych listín a kandidátov, ktorých kandidátne listiny boli doručené v zákonom ustanovenej lehote a zákonom ustanoveným spôsobom. Register začne fungovať od júna tohto roku.

Cieľom zriadenia registra je podľa rezortu vnútra zabezpečiť elektronické spracúvanie údajov z kandidátnych listín doručených zapisovateľom príslušných volebných komisií.

Elektronické spracovanie pomôže odstrániť chybovosť v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkoch a zároveň bude významnou oporou pre volebné komisie zodpovedné za registráciu kandidátov a kandidátnych listín pre jednotlivé druhy volieb,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Vyhľadávanie údajov o kandidátoch

V neposlednom rade sa podľa rezortu voličom uľahčí vyhľadávanie údajov o kandidátoch a vytvorí sa priestor pre rôzne sociologické výskumy a vyhľadávanie v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov.

Naplní sa tak spoločenská objednávka, aby najmä vo voľbách do orgánov územnej samosprávy bolo možné nájsť všetkých kandidátov na jednom mieste,“ skonštatoval rezort.

Zdroj pre tlač

Register kandidátov a kandidátnych listín bude podľa ministerstva slúžiť aj ako zdroj pre tlač a distribúciu zoznamu zaregistrovaných kandidátov a hlasovacích lístkov.

Údaje z registra budú zároveň poskytované Štatistickému úradu SR na účely spracovania výsledkov volieb,“ dodal rezort vnútra.

Viac k témam: Novela zákona o podmienkach výkonu volebného práva, Prezidentka SR, Prezidentské voľby, Register kandidátov a kandidátnych listín vo voľbách, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby)
Zdroj: SITA.sk – Vytvorí sa nový elektronický register, bude slúžiť na evidenciu kandidátov vo všetkých druhoch volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií