fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dovolenka menej ako za polovicu? TAKTO sa dajú využiť rekreačné poukazy

Máte tip? napíšte nám mailom

Od 1.1.2019 platí na Slovensku novelizovaný zákon o podpore cestovného ruchu formou rekreačných poukážok. Už toto leto si tak budete môcť vychutnať lacnejšiu dovolenku na Slovensku. Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali tento benefit?

Podľa portálu rekreacnepoukazy.sk je rekreačný poukaz platobný alebo technický prostriedok, ktorý elektronicky uchováva majetkovú hodnotu, vydáva sa pre fyzickú osobu a je neprenosný. Tiež slúži výlučne na úhradu oprávnených výdavkov podľa osobitného predpisu a je platný do konca kalendárneho roka, v ktorom bol vydaný.

Použitím poukazu si viete výrazne prilepšiť na vašej dovolenke a ušetriť nemalý peniaz. Čo musíte urobiť, aby ste ho dostali?

Veľkosť firmy

Zamestnanec má nárok na príspevok na rekreáciu, pokiaľ je zamestnaný v spoločnosti, ktorá má  viac ako 50 zamestnancov a zároveň  musí mať zamestnanecký pomer nepretržite 24 mesiacov (výnimkou sú dohody o vykonaní práce).

Ak má vaša spoločnosť menej ako 50 zamestnancov, nezúfajte. Aj váš zamestnávateľ vám môže poskytnúť takúto podporu. Ak sa s ním dohodnete, dá vám príspevok v rovnakej výške ako väčší zamestnávateľ.

Zdroj: pexels.com

Podľa zákona musí vaša rekreácia spĺňať určité podmienky. V prípade obdržania poukazu ho musí zamestnanec využiť výhradne na území Slovenskej republiky, pričom vo vybranom zariadení musí prenocovať minimálne dve noci.

Prečítajte si tiež:
Jason Momoa nie je jediný: Toto je 21 mužov, ktorým dlhé vlasy pristanú viac ako ženám

Informácie o podmienkach v okolitých štátoch nájdete na spomínanej stránke.

Aj pre členov rodiny

Zamestnávateľ vám musí preplatiť aj náklady na rodinného príslušníka (manžel, manželka, dieťa) alebo inú osobu, ktorá s vami žije v spoločnej domácnosti (napr. rodič, partner a pod.).

Čo sa týka detí, podmienkou je, že musia byť študentami základnej školy alebo študentami 1. až 4. ročníka osemročného gymnázia. Medzi aktivity, na ktoré je možné použiť rekreačné poukazy, patria:

  1. pobytové viacdenné tábory organizované rôznymi organizáciami, občianskymi združeniami, skautskými oddielmi, športovými klubmi
  2. denné tábory (ráno rodič odovzdá dieťa, večer po návrate z práce si dieťa vyzdvihne)
  3. lyžiarske kurzy organizované napríklad školou v termíne školských prázdnin
rekreačné poukazy
Zdroj: cas.sk

Akú sumu môžete mať preplatenú?

Podľa zákona je zamestnávateľ povinný uhradiť vám 55 % oprávnených nákladov, avšak maximálne do výšky sumy 275 € ročne (zo sumy 500 €), čo znamená platbu pre zamestnanca vo výške 225 €.

Nemusíte celú podporu minúť len na jeden výlet. Ak počas roka strávite na Slovensku viacero dovoleniek, za každú vám zamestnávateľ uhradí 55% nákladov, avšak len do celkovej výšky 275 € za jeden kalendárny rok.

Prečítajte si tiež:
Bizarná novinka? Pokémon: Detektív Pikachu prichádza s ďalším trailerom, ktorý uvádza príšerky zo slávnej japonskej videohry

O náklady na rekreáciu musíte požiadať do 30 dní od skončenia rekreácie. Buď vám zamestnávateľ sumu vráti v nasledujúcej výplate, alebo podľa dohody hneď po predložení dokladu za rekreáciu.

rekreačné poukazy
Zdroj: pexels.com

Kde si rekreačné poukazy uplatniť?

Ak by ste využívali na dovolenku portál Zľavomat, doklad na rekreačný príspevok si stiahnete online. Na stránke je uverejnený návod, ako na to.

Rekreačné poukazy platia v hoteloch a rezortoch naprieč Slovenskom, pred vycestovaním si príslušnú informáciu nájdete vždy na oficiálnej stránke daného rezortu. Na Slovensku v súčasnosti poskytuje rekreačné poukazy alebo spravuje systém rekreačných poukazov 6 spoločností:

  • CES ePlatby (Gusto Karta)
  • Benefit Management (Benefit Plus)
  • Doxx – Stravné lístky (rekre karta Doxx)
  • Edenred Slovakia (Edenred Dovolenka)
  • Up Slovensko (systém Up Rekrea)
  • GGFS (Callio karta)

Portál rekreacnepoukazy.sk uvádza aj príkladovú tabuľku so službami a benefitmi jednotlivých spoločností. Pokiaľ vás dovolenka na Slovenku príliš neťahá, my poznáme dôvody, pre ktoré sa oplatí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií