Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vznik Československa sa podľa Fica ukázal ako správny, cieľom vlády bude aj nadviazanie na historickú spoluprácu (foto)

Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte schvaľovala Clevelendská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918.

28.10.2023 (SITA.sk) – Slovensko sa pred 105 rokmi prvýkrát objavilo na mape Európy. Udialo sa tak v spoločnom novovznikajúcom štáte Československu. Ako ďalej na sociálnej sieti uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD), vznik Československej republiky sa ukázal ako správne rozhodnutie.

„Bola dôležitým medzníkom pri našej ceste k samostatnosti, ktorú sme dosiahli v januári 1993. Práve vďaka nej sa položili základy demokratickej tradície na Slovensku, vytvorili sa podmienky pre vznik školstva, národnej kultúry či moderného hospodárstva,“ tvrdí Fico.

Ako avizoval, cieľom novej vlády bude nadviazanie na historickú spoluprácu medzi Čechmi a Slovákmi. „Ako ukázala história, spoločne, pri rešpektovaní jeden druhého, vieme dosiahnuť oveľa viac v Európe, obklopený záujmami väčších a mocnejších štátov,“ dodal Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte schvaľovala Clevelendská a neskôr Pittsburská dohoda podpísaná v USA 31. mája 1918. Dohoda Slovákom zaručovala širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote. Rakúsko-uhorská vláda odoslala 27. októbra 1918 vláde USA nótu, v ktorej oznámila, že prijíma mierové podmienky, čo znamenalo zánik habsburskej monarchie. Predstavitelia Národného výboru československého, ktorý sa vyhlásil za zákonodarný zbor, schválili zákon o vytvorení československého štátu 28. októbra 1918.

Nezávisle od týchto udalostí sa už nasledujúci deň v budove banky Tatra v Turčianskom Svätom Martine stretlo vyše 200 slovenských národných a politických činiteľov z celého Slovenska. Slovenská národná rada sa 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine prijatím Deklarácie slovenského národa prihlásila k novému štátu – Československej republike. Tzv. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom. Prvá republika trvala do Mníchovskej dohody v roku 1938.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), predseda Smeru, Vznik Československa (1918)
Zdroj: SITA.sk – Vznik Československa sa podľa Fica ukázal ako správny, cieľom vlády bude aj nadviazanie na historickú spoluprácu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií