Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

História teplomeru je skutočne zaujímavá! Do ktorého roku siaha?

Ak by sa náhodou dodnes zachoval pôvodný nápad švédskeho vedca Andersa Celsia, blížila by sa aktuálna vonkajšia teplota stovke stupňov. Voda pod nulou by taktiež nemrzla, ale varila by sa. Celsiova stupnica z roku 1742 merala teplotu oproti dnešnému spôsobu naopak a svoje miesto si tieto dve hodnoty vymenili až neskôr. Stupnica bola po tomto vedcovi pomenovaná až v roku 1948.

V polovici 18. storočia, kedy so svojou radou od stovky do nuly prišiel, však ľudia už nejakú dobu teplotu merali a to dokonca aj bez stupňov a nepotrebovali k tomu ani digitálny teplomer. Prvé termoskopy sa objavili koncom 16. storočia a ich vynález sa pripisuje celej rade vedcov, ktorí žili. Najznámejším je asi Galileo Galilei, ktorého verzia meradla teploty sa datuje do roku 1593. Bol to jednoduchý nástroj: sklenená trubica zakončená na jednej strane bankou.

Trubica sa vložila do nádoby s vodou a v závislosti na okolitej teplote v nej voda klesala alebo stúpala. Miesto vody sa používalo tiež víno alebo lieh. Takéto meranie však trpelo tým, že ho skresľoval atmosférický tlak. Až Ferdinand II. v roku 1654 prišiel na to, že presnejšieho výsledku dosiahne uzatvorením trubice.

Termoskopom (nie teplomer) však chýbala jednotná stupnica, z ktorej by sa dalo odčítať, aké je teplo alebo aká je zima. Prvým, kto svoj prístroj vybavil stupnicou sa stal taliansky vynálezca Santorio Santorio, ktorý tak v roku 1612 odštartoval preteky v meraní. V jednu chvíľu existovalo dokonca tridsaťpäť rôznych stupníc. Obrovského rozšírenia sa nakoniec dočkali len dve – Celsiova a stupnica Fahrenheitova.

A práve nemecký fyzik Daniel Gabriel Fahrenheit zostrojil prvý moderný teplomer. V roku 1709 najskôr použil k určeniu teploty lieh a o päť rokov neskôr siahol po ortuti, ktorá vykazovala lepšie vlastnosti pri meraní. Ten istý Fahrenheit za ďalších pätnásť rokov prišiel so štandardizovanou stupnicou, kde stovka neoznačovala bod varu vody, ale prirodzenú teplotu tela. Bod topenia teda činil 32 a var 212 stupňov. Dnes sú jeho stupnicou vybavené teplomery len v pár krajinách sveta – napríklad USA, Belize alebo na Kajmanských ostrovoch. Vo väčšine krajín ukazujú teplotu v stupňoch Celsia.

Zdroj: relax.lidovky.cz

Obrázky: 1, 2

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií