fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vzťahový mentor Michal Bartoš: Ak chceme byť slobodní, musíme prestať súdiť samých seba

Michal Bartoš sa venuje vzťahom, mentoringu a autorstvu. Pozrite sa, čo prezradil o dnešných mužoch, ženách aj partnerských vzťahoch.

Vo svojej knihe Zmysluplné vzťahy sa venujete vzťahu k sebe samému ako odrazovému mostíku k tomu, aby človek dokázal byť  šťastný vo vzťahu so svojou polovičkou. Aká je teda kľúčová ingrediencia, aby sme dokázali prijať svoje vlastné nedostatky?

 

Väčšina z nás bola vychovávaná v presvedčení, že ľudia majú dobré a zlé vlastnosti. A preto, aby sme boli prijímaní, musíme sa zbaviť zlých vlastností alebo ich musíme minimálne aspoň skryť. My sme tomu tak uverili, že sme začali sami seba odsudzovať. Musíme si odpustiť, že nie sme dokonalí. Pretože keď súdime seba, automaticky súdime aj ostatných. A to, čo robíme ostatným, robíme aj sami sebe.

Svet je zrkadlom našich vnútorných ja. Keď dokážeme prijať seba a odpustiť si, automaticky prijímame aj ostatných a odpúšťame im. Nejde o to zbaviť sa vecí, ktoré na sebe nemáme radi, ale nájsť na nich pozitívne stránky a zapojiť ich do svojich životov. Pocity, ktoré potláčame, sa pokúšajú do nás začleniť. Sú škodlivé len vtedy, keď sú potlačované. Potom sa vynoria pri tej najmenej vhodnej príležitosti. Až uvítate svoj tieň, nebudete už musieť žiť v strachu. Kúzlo zmeny života je v prijatí seba samého.

View this post on Instagram

🔥Ženy byly často vychovávány k tomu být láskyplné, tolerantní, nebýt sobecké a brát ohled na potřeby ostatních. Učily se, že jsou zodpovědné za rodinné vztahy, že mají vytvářet láskyplné a harmonické prostředí. Jenomže toto všechno je jenom část pravdy o ženské roli! Často jim totiž nikdo neukázal druhou stranu mince, a to kde vzít sílu a moudrost, aby to všechno zvládly, aniž by popíraly samy sebe! V praxi se pak dostavil syndrom hodné holčičky, která se tak nějak obětuje a přitom všem má být ještě šťastná. Díky výchově mnoho žen uvěřilo, že si lásku musí zasloužit. Že musí být hodné holčičky a pak přijde láska. A tak často žijí životem svých blízkých, starají se o ně, dělají jim pomyšlení, řeší jejich problémy, perou, žehlí, vydělávají peníze… k tomu se snaží být nápadité, krásné a přitažlivé … Bohužel výsledky jsou jiné. Mnohdy z toho všeho končí jako citově vyprahlé, fyzicky vyčerpané, někdy dokonce nemocné, zatrpklé, vyčerpané… Jejich partneři logicky využívají nabízeného servisu a nezdá se jim na tom nic divného, protože ženy jim ho samy vnutily ve snaze ohromit je svou dokonalostí. Výsledek této dokonalosti je, že se mužům mnohokrát ani nechce domů, protože je tam čeká unavená, vyčerpaná a často i podrážděná partnerka. Opravdu nemusíme být dokonalí, aby nás měl někdo rád. Nemusíme na sebe přebírat starosti a úkoly druhých, aby naše vztahy byly harmonické. Nemusíme být výkonní. Nemusíme vůbec nic, protože láska se nedá zasloužit. Pokud chceme lásku a harmonii, nečekejme, že nám ji dá někdo jiný. Existuje jeden jediný člověk na světě, který opravdu potřebuje naši pozornost a péči – a tím jsme my sami! Dejte pozornost sami sobě, nastavte si své hranice, přestaňte předstírat, že vše zvládáte. Ve vztahu jasně komunikujte a trvejte na rozdělení rolí, protože na vztah musí být dva. Nastavte své hranice. Je to ta nejlepší cesta ke vztahu k sobě, k sebeúctě a sebelásce, která zharmonizuje i vztahy okolo vás. Z knihy Smysluplné vztahy, objednání zde: @smysluplnevztahy #kniha#knihy#knihomol#knihomolka#knihovna#tipnaknihu#kniznitip#smysluplnevztahy

A post shared by ★ Michal Bartoš (@michal_v_bartos) on

Hovorí sa, že moderná doba vzťahom nepraje, pretože je všetko rýchle a na lásku a vzťahy už nie je čas. Ako vnímate obrátenú rolu, že ženy sú v súčasnosti dominantnejšie ako muži? 

Domnievam sa, že jednou z ťažkostí dnešných mužov, ktorým sa vyčíta pasivita a určitá „mäkkosť”, je okrem iného ​​aj to, že sa boja v sebe objaviť prirodzenosť mužskej dominancie. A to v tej najdrsnejšej polohe. Uctiť a prijať v sebe tieň dávneho tyrana, ktorý tu na zemi kedysi páchal veľa násilia, útlaku a drancovania, tiež napríklad na ženách. Tie si po týchto skúsenostiach želali iných mužov, zvyčajne citlivých.  A tak začali vychovávať svojich synov pod dojmom toho priania.

Problém s neprijatím tieňa je, že ak sa ho muži boja a nemajú k nemu úctu, môžu ísť do úplne iných, opačných situácií a energií. Ako je to vidieť v dnešnej spoločnosti. Každý tieň ale prináša aj pozitívnu kvalitu. V prípade tyrana je to práve tá prirodzená dominancia, ktorá má schopnosť aktívneho vedenia. Tým nemyslím len tímového ducha v práci (aj keď to tiež), ale aktívne riadiť svoj život. Prestať byť pasívnym a len nadávať na okolnosti. Byť tým, kto je aktívny, kto vedie. Vedľa takéhoto muža sa žena môže cítiť ženou.

View this post on Instagram

🔥Připravili jsme pro vás s moji ženou Michaelou celodenní prožitkový seminář pro muže a ženy na téma vztahů, s názvem “Adam a Eva: konečně na společné cestě” Co Vás čeká? Žádná suchá teorie. Připravili jsme pro vás prožitkové prvky, u kterých poznáte svá vztahová nastavení a budete mít příležitost je změnit. Vše začíná v nás – vztahy jsou odrazem našich (často podvědomých) nastavení. Podíváme se na vztahy NOVÝM způsobem. Seminář je určen pro všechny muže a ženy, ať žijete v partnerství, nebo jste single. Termín: sobota 25.5. 2019 od 9.30 do 18.00 hod. Další informace a vstupenky na: https://www.smysluplnevztahy.cz/seminar/ 🔥Kniha Smysluplné vztahy v praxi. Je to naše jediná živá akce na jaře. Počet míst je omezen. Místo na semináři získáte pouze zakoupením vstupenky. Těšíme se na Vás. Michal Bartoš a Michaela Bartošová @smysluplnevztahy

A post shared by ★ Michal Bartoš (@michal_v_bartos) on

Mnohí ľudia sa sťažujú, že ich vzťah zlyháva už po krátkom čase. Vytráca sa prvotné opojenie a zrazu nedokážu čeliť bežným problémom. Aká by mala byť rola ženy a aká, naopak, rola muža vo vzťahu, ktorý dokáže plnohodnotne fungovať?

Tá jediná láska, ktorej veríme, je tá, ktorá sa nestala. Skvelý predobraz tohto modelu je Romeo a Júlia. Spomíname na milenecké vzťahy a vďaka nemožnosti naplnenia tam vidíme ideál. Áno, vzťahy bohužiaľ vieme žiť dobre v rámci „milenectva”. Vo fáze chodenia. Tam je vášeň, radosť, nespútanosť. Akonáhle dôjde na fázu „dospelý vzťah” a príde zodpovednosť, začnú sa prejavovať ťažkosti.Všetko sa začína u nás a v nás.

Aby sa žena mohla o muža oprieť, musí byť muž v tele. To znamená vnímať realitu tohto sveta cez pocity. Keď sme naozaj v tele, sme bližšie životu, vnímame zdravo a prirodzene seba i druhých. Máme prirodzené inštinkty. Ak je muž v teoretickej rovine akoby „odpojený”, tak nie je pre ženu naozajstnou oporou. Žena to na nejakej úrovni vycíti a preberá mužskú rolu, pretože vníma, že je na nej, aby sa v dennej realite o veci prakticky postarala.

Muži si na to zvyknú, prijmú model, že „žena to zariadi” a začnú byť pohodlní, leniví. Tento model vedie časom k tomu, že si žena prestáva mužov vážiť.S tým treba skončiť. Nastáva doba prepojenia a spolupráce. Aj preto organizujeme zážitkové semináre s názvom Adam a Eva: konečne na spoločnej ceste. Žiadna suchá teória. Zážitkové prvky, ktoré účastníkom ukážu vzťahové nastavenia, a tým aj cestu k možnej zmene.

View this post on Instagram

🔥Smysluplné vztahy nejsou jen úspěšná kniha, ale také Facebook stránka, která má dnes více jak 36 tisíc příznivců. Možná ji někteří znáte a všimli jste si, že po svatbě stránka doplnila svůj původní název Smysluplné vztahy o naše jména. Chceme tím vyjádřit, jak moc považujeme spolupráci muže a ženy za klíčovou, neboť vytváří opravdu smysluplné hodnoty. Jde o propojení obou pohledů a mužsko-ženské energie. Jako partneři i jako spolupracovníci, kouč a terapeutka, na této stránce sdílíme to, co nám přijde smysluplné a inspiruje nás. Napsali jsme knihu Smysluplné vztahy, která se záhy stala bestsellerem. Některá témata z knihy rozebírame i v příspěvcích na fb stránce. Ke všemu s čím se v tomto duálním světě setkáváme si vytváříme vztah. Nejen k partnerovi, rodičům, přátelům, kolegům, ale i k majetku, penězům, hojnosti, práci, našim talentům, duchovním hodnotám, spiritualitě, přírodě, zemi atd. Vlastně ke všemu co je “mimo naše já”. To jaký vztah k těmto tématům máme, určuje do značné míry naši úspěšnost, prosperitu, sebe-vědomí, schopnost se prosadit, vnímat sebe v rámci celku atd. Vše ovšem začíná vztahem k sobě. Tam je, dle nás, klíč ke štěstí, svobodě a spokojenému životu. Tím vším se zde budeme i nadále zabývat. Michaela Bartošová (Freyová) je terapeutkou zabývající se mimo jiné konstelacemi, hlubokým poznáním naši přirozenosti a možnosti našeho potenciálu duše i těla. Michal Bartoš je kouč, mentor a autor. Častým tématem mých klientů jsou vztahy, sebevědomí, sebepoznání, spiritualita. Před třemi lety v lednu 2016 založil projekt Smysluplné vztahy, ze kterého vzešly fb stránky (dnes 36 tisíc sledujících), kniha Smysluplné vztahy, přednášky a další projekty, které připravujeme společně. @smysluplnevztahy #smysluplnevztahy @michaelabartosova1 @michal_v_bartos

A post shared by ★ Michal Bartoš (@michal_v_bartos) on

Zdroj titulnej foto: instagram.com/Michal Bartoš

 

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií