fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Petra (26) má vzťahy so staršími mužmi: „Láska nepozerá na vek“ (ROZHOVOR)

Petra mala od mlada vzťahy so staršími mužmi. Jej partnera v neznámej spoločnosti často označia za otca alebo starého otca.

Máte tip? napíšte nám mailom

Petru poznám už nejaký ten piatok. Na rozhovor som ju však „zlomila“ až  po dlhšom presviedčaní.  V debate sa pokúsi zbúrať tabu ohľadom väčšieho partnerského vekového rozdielu.

Dohodla som stretnutie na našom obľúbenom mieste. Ako vždy, prišla o 15 minút skôr. Petra je príťažlivá a šikovná žena, za ktorou sa otáčajú nielen muži.

A za kým sa otáča zase ona? Za mužmi, ktorí majú nejednu vrásku. Za mužmi, čo pri nej pôsobia ako otcovia alebo starí otcovia. A podľa jej slov neletí len na sexi šediny!

Petra prišla na stretnutie dokonalo upravená a s úsmevom na perách. Napriek tomu sa vždy nájdu ľudia, ktorí ju pre starších mužov odsudzujú. Aj keď ju už poznám dlhší čas, nikdy sme sa o jej vzťahoch nerozprávali do hĺbky. Nebolo ani prečo. Teraz urobila výnimku. Dotklo sa jej, ako ju prezýva okolie. 

Keďže sa poznáme, môžeme si snáď aj teraz tykať. Som rada, že si sa konečne nechala „zlomiť“ na tento rozhovor.

Ahoj. Aj ja som rada. Už sa to vo mne celé zberalo dlhšie. Tak som si povedala, že by sme sa vo vzťahoch konečne mali prestať škatuľkovať! A prijať fakt, že medzi nami sú ženy, ktorým sa páčia oveľa starší muži.

Ešte niečo sa v tebe zberalo?

Je toho dosť (úsmev). Vieš, ak má muž o čosi mladšiu milenku, partnerku alebo ženu, spoločnosť takého muža nielen akceptuje, ona ho aj pochváli. Pozrite sa, je to alfasamec! Pozrite, koho si on ulovil! Ale ak je žena oveľa mladšia, jej nikto nepovie, že si chcela nájsť len skúsenejšieho, ustálenejšieho partnera. Ak sa zamyslím, muža vždy pochvália a všetci svoju negatívnu pozornosť zamerajú na mladšiu ženu. V Európe to bolo pred sto rokmi normálne. Teraz sa všetci hrajú na sudcov. Nikde sa nepíše, v akom priemernom veku by mal byť váš  milenec, priateľ, muž.

A čo vraví spoločnosť?

Ona je zvrátená. Rovno zlatokopka! Prípadne chorá zlakotopka (smiech). Nič iné a nič medzi podľa týchto ľudí neexistuje. A to môže pochádzať z bohatej rodiny. Môže byť zabezpečená. Môže byť vzdelaná. Môže vedieť presne, akým príborom sa v reštaurácií začína a akým končí.

To bude asi aj tým, že tvoji priatelia boli v tomto veku na vysokých postoch…

A? To ich robí v mojich očiach ešte príťažlivejšími. 

V jednom časopise zameranom na psychológiu sa píše, že starší muži si uvedomujú, že ďalšie šťastie v podobe partnerky, by ich už nemuselo postretnúť. Stotožňuješ sa s tým?

Určite áno. Aj keď to neznamená, že teraz sa dajú s každou dokopy. Ak cítia, že je tá pravá, tak si ju vážia oveľa viac.

Hm, rozumiem. Ak sa môžem opýtať, akého najstaršieho partnera si mala?

Keď sme sa spoznali mal 64 rokov. To bol môj najstarší priateľ. Boli sme spolu 3 roky. Fyzicky vyzeral o dvadsať rokov menej. Staral sa o seba. Bol to mentálne bystrý a vnímavý človek. Na svoj vek vôbec nevyzeral a ani sa tak necítil. Veľa ľudí automaticky odpisuje každého staršieho. Život po duševnej, fyzickej ani sexuálnej stránke nekončí po šesťdesiatke.

Prečítajte si tiež:
Týchto 6 vecí v žiadnom prípade nerobte matkám po pôrode. Budú z toho totiž vytočené a nervózne

Koľko si mala vtedy rokov?

To viem presne. Zoznámili sme sa mesiac potom, ako som sfúkla na torte 20 sviečok. Doteraz na môjho expartnera s láskou spomínam. Bola to zatiaľ moja najväčšia láska.

Rozumeli ste si napriek takému vysokému vekovému rozdielu?

Asi by sme spolu neboli, keby sme si spolu nerozumeli. Vždy sa mi páčili veci, ktoré napríklad obdivovala staršia generácia. Nie som staromódna, ale páčia sa mi napríklad 20. roky 20. storočia. Vyrastala som v divadle. Popritom som bola odchovaná na rôznych kultúrnych akciách. Už počas detstva sme doma počúvali nesmrteľných umelcov. Asi mám oveľa staršiu dušu. Podobne na tom bol môj partner. Bolo to úžasné obdobie. Okrem toho bol vášnivý zberateľ starožitností a veľký džentlmen.

A to stačilo, aby ťa povedzme, priťahovali oveľa starší muži?

Určite nie! Dôvodov však bude asi oveľa viac. Muž v staršom veku vie, čo chce. A vie, ako urobiť svoju ženu šťastnou.

Po čom teda podľa teba túžia ženy?

Takto. Začnem vzhľadom. Páči sa mi George Clooney a Richard Gere. Podľa mňa sú absolútne na zožratie! Tie šedinky sú sexi. Čím sú starší, tým sú charizmatickejší. Sú to muži, čo sa nemusia na nič hrať. Život si vedia dokonale vychutnať. Fascinujú ma skúsení muži, čo si v živote už niečo odžili, niečo dokázali. 

A to ti nevadí, že fyzicky už nie sú v plnej sile?

A ty si myslíš, že všetci zajačikovia sú pri sile? Nezmysel. Toto sú len predsudky. Nič nie je čierno-biele.

Čo to teraz znamená? Že vieš akceptovať jeho možné zlyhanie?

Ale, prosím ťa. Nie, nie… Je pravdou, že jeho energia na všetko, je trošku rozplánovaná. Ale povedzme si otvorene, v dnešnej dobe veľakrát naši mladí nestíhajú starším. Aj v sexe všetko funguje. Nežijeme v celibáte (smiech). Boli to vždy pozorní muži.

Nikdy si nemala vzťah alebo nejakú známosť v tvojom veku?

Nie, nemala. Chceš podrobnosti? Ostatní partneri boli mladší. Títo muži boli vo veku 40, 51, 55 a 64 rokov, keď som s nimi začala chodiť. Dokopy som teda mala štyri vzťahy. Všetko predtým, bolo len také to chodenie, ktoré malo krátke trvanie.

Len vzťahy so staršími mužmi? Veď si spomínala aj mladších

Už ako 17-ročná som si uvedomovala, že ma priťahujú oveľa starší muži. Túto myšlienku som zaháňala randením s chalanmi v mojom veku. Teraz, keď si na to náhodou spomeniem, príde mi to až komické.

Nikdy nebudem mať muža v mojom veku.

Ale vravela si, že si nemala s nimi vzťahy…

Nie, nemala! Ako to začalo, tak to skončilo. Nepriťahovali ma! A veľakrát som si s nimi nemala čo povedať. Vieš, ja som už mala v tomto období prečítaných množstvo kníh. Mala som veľa rôznych koníčkov, zatiaľ čo oni sa chceli len tak skôr bezcieľne zabávať.

Prečítajte si tiež:
Poznáte týchto 5 klamstiev, ktorým stále veríme?

Možno to patrí aj k takémuto veku…

Myslím si, že áno. Patrí. Ale ja som bola na svoj vek vývojovo ďaleko pred nimi. Nebudem robiť niečo, čo ma nebaví.

Nebolo to dané aj tvojím vzťahom k otcovi?

Áno, možno sčasti. Možno. Ja o tom takto neuvažujem. Otec zomrel, keď som nastúpila na strednú. Bol to ten najlepší otec, akého si môže dieťa želať. Chýbal a chýba mi. Ako vieš, môj otec zabezpečil našu rodinu tak, že si to užijú aj jeho vnučky. Malo to aj svoju daň. Často som ho preto nevídala. Nemyslím si však, že v starších mužoch hľadám podvedome otca. Jednoducho asi všetci máme nejaké konkrétne požiadavky na toho svojho partnera. A ja mám tie svoje tiež.

Čo vraví rodina na tvojich priateľov?

Nie sú všetci nadšení. Vzťahy so staršími mužmi mi neschvaľujú. Myslím, že očakávali a očakávajú, že ide o nejaký môj výstrelok. Rodina zatiaľ nemá pochopenie. Moje vzťahy mi extra nekomentujú. Tí, čo nás nepoznajú, nás často vnímajú ako dcéru a otca alebo starého otca. Ich správanie mi príde dosť netaktné.

Netaktné?

Áno. Na niekoho sa slovne vyrútiť s tým, že nás automaticky zaradia do rodinnej kategórie, je dosť mimo. Nie sme prvá ani posledná dvojica takéhoto veku. Predstav si, pristaví sa k nám manželská dvojica a muž ma okomentuje, že akú má peknú a vychovanú vnučku! Smejeme sa už na tom. Ale vôbec, čo koho do toho?

Ako vidíš budúcnosť?

Vidím sa vydatá, po boku staršieho muža. Nemusí mať práve 60 rokov. Ideálne, ak bude od mňa o dvadsať rokov starší. Vek však nehrá úlohu. Ako spieva Lucka Bíla v známej pesničke, láska je láska. V mojom prípade to však nie je o pohlaví. Láska nepozerá na vek.

Takže keď bude starší o viac ako 20 rokov, nebude ti to prekážať?

Nie, nebude.

Asi to bude kruté… Ale keďže sa poznáme, myslím, že si to môžem dovoliť. Uvedomuješ si, že svojho partnera pravdepodobne prežiješ?

Vôbec o tom takto nepremýšľam. Môžem. A nemusím. Smrť tiež nepozerá na vek. Žiť sa má naplno. Prečo by som mala podľa niekoho podriaďovať svoj život? Kto určuje pravidlá? Vo vzťahoch som bola vždy šťastná a to je podstatné. Presnejšie, boli sme spolu šťastní.

Čo vravíte vy na vzťahy so staršími mužmi? Poznáte vo svojom okolí takéto páry?

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií