fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Wagnerovci dostali podľa USA zbrane zo Severnej Kórey, chcú posilniť svoje sily v boji na Ukrajine

Skupina na boje mesačne míňa asi 100 miliónov dolárov.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská žoldnierska Wagnerova skupina prijala dodávky zbraní zo Severnej Kórey v snahe posilniť svoje sily v boji po boku ruskej armády na Ukrajine. Vo štvrtok to oznámil Biely dom.

Dodanie zbraní

Hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady John Kirby informoval, že podľa zistení americkej spravodajskej služby Severná Kórea minulý mesiac dokončila počiatočnú dodávku zbraní, ktorá obsahovala rakety a strely.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Odhadujeme, že množstvo materiálu doručeného Wagnerovcom nezmení na Ukrajine dynamiku na bojisku. Určite sa však obávame, že Severná Kórea plánuje dodať viac vojenského vybavenia,“ vyjadril sa Kirby.

Biely dom vyjadril znepokojenie z rastúceho zainteresovania Wagnerovcov vo vojne, pričom sú aktívni najmä v oblasti Donbasu. V niektorých situáciách dokonca podľa Kirbyho boli oficiálni ruskí vojenskí predstavitelia „podriadení veleniu Wagnerovcov “.

Spojené štáty podľa neho v súčasnosti odhadujú, že skupina má na Ukrajine asi 50-tisíc bojovníkov, vrátane 10-tisíc zmluvných a 40-tisíc odsúdencov, ktorých naverbovali z väzníc.

Wagnerova skupina

Skupina, ktorú vlastní ruský oligarcha a blízky spojenec Vladimira Putina Jevgenij Prigožin, na boje mesačne míňa asi 100 miliónov dolárov, uviedol ďalej Kirby.

Prečítajte si tiež:
Štokholm bude pokračovať v rokovaniach s Tureckom o vstupe do NATO

Žoldnierov z Wagnerovej skupiny pritom západné krajiny a experti Organizácie Spojených národov obviňujú z početných prípadov porušovania ľudských práv naprieč Afrikou, vrátane Stredoafrickej republiky, Líbye alebo Mali.

Wagnerovci sú od roku 2017 na americkom sankčnom zozname, pričom ministerstvo obchodu v stredu predstavilo ďalšie obmedzenia exportu zamerané na skupinu v snahe ešte viac obmedziť ich prístup k technológiám a materiálu.

Viac k témam: Rakety, rusko-ukrajinský konflikt, útočné zbrane, Vagnerovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Wagnerovci dostali podľa USA zbrane zo Severnej Kórey, chcú posilniť svoje sily v boji na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií