Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Wagnerovci podľa ruského ministerstva odovzdávajú svoje zbrane armáde. Znamená to ich koniec na Ukrajine?

Odzbrojenie wagnerovcov odzrkadľuje snahy úradov zneškodniť hrozbu, ktorú predstavovali.

13.7.2023 (SITA.sk) – Ruské ministerstvo obrany v stredu vyhlásilo, že žoldnieri z Wagnerovej skupiny dokončujú odovzdávanie svojich zbraní ruskej armáde, čo je krok, ktorý nasleduje po jej nedávnej krátkej vzbure proti Kremľu.

Snahy zneškodniť hrozbu

Odzbrojenie wagnerovcov odzrkadľuje snahy úradov zneškodniť hrozbu, ktorú predstavovali, a taktiež sa zdá, že to bude znamenať koniec operácií žoldnierskej skupiny na fronte na Ukrajine.

Podľa ruského ministerstva obrany bolo medzi odovzdanými zbraňami viac ako 2-tisíc kusov techniky, ako sú tanky, raketomety, ťažké delostrelectvo a systémy protivzdušnej obrany, spolu s viac ako 2 500 tonami munície a viac ako 20-tisíc strelnými zbraňami.

Prigožin a velitelia sa stretli s Putinom

Vyhlásenie nasleduje po tom, čo Kremeľ v pondelok priznal, že šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin a 34 jeho najvyšších veliteľov sa 29. júna, päť dní po vzbure, stretli s vodcom Vladimirom Putinom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že velitelia wagnerovcov prisľúbili lojalitu Putinovi a že sú pripravení „pokračovať v boji za vlasť“. Putin povedal, že bojovníci z Wagnerovej skupiny si museli vybrať, či podpíšu zmluvy s ministerstvom obrany, presťahujú sa do Bieloruska alebo odídu zo služby.

Viac k témam: Ruský prezident, šéf wagnerovej skupiny, Vzbura v Rusku – Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Wagnerovci podľa ruského ministerstva odovzdávajú svoje zbrane armáde. Znamená to ich koniec na Ukrajine? © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií