Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Wagnerovci pravdepodobne nebudú schopní ďalších operácií na Bachmute

Podľa ISW sa ukrajinská kontrola nad mestom zredukovala na „bezvýznamnú“ oblasť v juhozápadnej časti Bachmutu okolo diaľnice T0504.

22.5.2023 (SITA.sk) – Žoldnieri z Wagnerovej skupiny podporujúci Rusko pravdepodobne zabezpečili západné administratívne hranice ukrajinského mesta Bachmut, ale za cenu vyčerpania ich schopností pre budúce vojenské akcie. V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Ukrajinská kontrola nad mestom

„Ruské sily budú pravdepodobne potrebovať ďalšie posily, aby udržali mesto Bachmut a jeho okraje na úkor operácií v iných smeroch,“ uviedol think tank.

Podľa ISW sa ukrajinská kontrola nad mestom zredukovala na „bezvýznamnú“ oblasť v juhozápadnej časti Bachmutu okolo diaľnice T0504.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzitým ukrajinské jednotky držia iniciatívu na okraji mesta a ich postup zvyšuje šance na obkľúčenie bojovníkov Wagnerovej skupiny v Bachmute. Pokusy ruských síl získať späť pozície na predmestí boli neúspešné, tvrdí ISW.

Triezvejší pohľad ruských blogerov

Kyjev zatiaľ nepotvrdil, či Bachmut obsadili ruské jednotky, ale naznačujú to viaceré vyhlásenia ukrajinských predstaviteľov vrátane vojakov na mieste.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin i Kremeľ sa pokúšajú využiť úspech v Bachmute na propagandistické účely. Kým Prigožin sa to snaží pripísať len svojim bojovníkom, ruská štátna propaganda to prezentuje ako otvorené dvere smerom k Sloviansku, Kramatorsku a Dnipru.

Ruskí vojenskí blogeri však ponúkajú triezvejší pohľad. Poukazujú na obmedzený význam Bachmutu a varujú pred nadchádzajúcou ukrajinskou protiofenzívou.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Wagnerovci pravdepodobne nebudú schopní ďalších operácií na Bachmute © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií