fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

WHO varuje: „Pasy imunity“ nie sú riešením, ľudia na to môžu doplatiť

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes varovala pred myšlienkou takzvaných pasov imunity. Ide o akési priepustky z krajiny alebo vstupenky do inej krajiny. Podľa špecializovanej agentúry OSN ale neexistujú dôkazy o tom, že vyliečený človek sa nemôže opätovne nakaziť vírusom Covid-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pasy imunity, po anglicky „immunity passports“, sú v súčasnosti veľmi diskutovanou témou. Dokážu zabezpečiť bezproblémový prechod a zároveň vstup z jednej krajiny do druhej. Niektoré európske štáty zvažujú o ich zavedené. WHO však dvíha varovný prst. S týmto upozornením sa stotožňuje aj špecializovaná agentúra OSN. V súčasnosti totiž neexistujú dôkazy o tom, že by ľudia, ktorí sa uzdravili z ochorenia Covid-19 a majú v tele protilátky, boli chránení pred druhou nákazou.

Vybudovaná imunita nezachráni všetkých

WHO uviedlo, že iba približne 2-3 percentá populácie má vybudovanú imunitu proti Covid-19. Podľa technickej vedúcej WHO, Marie Van Kerhovej, je toto číslo oveľa nižšie než predpokladali. O idei „pasov imunity“ alebo „osvedčení bezrizikovosti“ sa diskutuje ako o spôsobe umožňujúcom ľuďom chráneným proti opätovnej infekcii návrat do práce.

Avšak, WHO v správe zverejnenej v sobotu zdôrazňuje, že je potrebný ďalší výskum.V tomto bode tejto pandémie neexistuje dostatok dôkazov o účinnosti imunity sprostredkovanej protilátkami na zaručenie presnosti ‘pasov imunity’ alebo ‘osvedčení bezrizikovosti’,“ píše sa v dokumente vydanom organizáciou. Okrem toho je vybudovaná imunita v organizme vyliečených pacientov diskutabilná. Podľa WHO je na veľmi nízkej úrovni. Niektorí dúfajú, že práve protilátky vyliečených osôb pomôžu pri vytváraní vakcíny proti Covid-19. Pasy imunity by tak mohli rozpútať ďalšiu pandémiu.

Prečítajte si tiež:
MIMORIDNE: Na Slovensku pribudlo dnes 17 prípadov COVID-19 evidujeme 61 prípadov

Mnohé európske krajiny, ako Amerika, Nemecko, Veľká Británia či Taliansko považujú pasy imunity za akýsi „návrat do starých koľají“. Otázne však je, či na to ešte nie je priskoro. Vedci totiž doposiaľ nevyvinuli žiadnu vakcínu proti vírusu.

x
zdroj: AFP

Pasy imunity môžu zvýšiť počet nakazených

Organizácia zároveň argumentuje tým, že pasy imunity by mohli zbytočne zvýšiť riziko nákazy. Ľudia, ktorí sa domnievajú, že sú imúnni voči opätovnej nákaze, môžu ignorovať zdravotné odporúčania. To by mohla byť jedna z príčin potenciálne stúpajúcich čísel nakazených ľudí naprieč celým svetom. WHO dodalo, že testy na protilátky nového koronavírusu tiež „potrebujú ďalšie overovanie, aby sa zistila ich presnosť a spoľahlivosť“.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií