fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo štvrtok si slovenskú Wikipédiu neotvoríte – budeme si za ňu platiť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Vo štvrtok 21. marca bude slovenská verzia Wikipédie nedostupná. Môžu za to nové smernice, o ktorých rokuje Európsky parlament.

 

Slovenská verzia voľne dostupnej internetovej encyklopédie chce protestom naznačiť nespokojnosť s pripravovaným zákonom o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. O štrajku rozhodla komunita redaktorov slovenskej Wikipédie a združenie Wikimedia Slovenská republika, ktoré zastrešuje jej offline aktivity.

Nesúhlasia, aby bol zákon prijatý v prezentovanom znení a dodávajú, že výrazne by obmedzil možnosti šírenia informácií na internete. Problém vidia hlavne v článku 11 a 13. Podľa  znenia článku 11 by mali byť predmetom autorského práva aj odkazy s krátkym úryvkom z textu, tzv. perexom, pričom držiteľ autorských práv môže rozhodnúť o ich spoplatnení.

Zdroj: pixabay.com

Ako informuje wikimedia.sk, ešte závažnejší problém by nastal v prípade schválenia v článku 13. Ten by zaviedol autorskoprávnu zodpovednosť prevádzkovateľov internetových služieb na zdieľanie obsahu za obsah, ktorý nahrali používatelia.

Slovenkí zástupcovia Wikipédie sa štrajkom pridali k nemeckým a českým kolegom. Všetci žiadajú, aby bol súčasný návrh smernice zamietnutý a hlasovanie o tejto smernici presunúť až na dátum po voľbách do Európskeho parlamentu. Tie sa konajú v máji tohto roku.

Prečítajte si tiež:
Photoshop? Ale kdeže! 12+ neuveriteľných záberov, pri ktorých sa vám bude rozum pozastavovať. 100% REÁLNE!

Zdroj: wikimedia.sk

Zdroj titulnej foto: economist.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií