fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z ktorej drogy sa najviac liečia Slováci?

Marihuana, kokaín, pervitín, LSD, hubičky či hocičo iné. Drog je na Slovensku veľa a takisto aj ich užívateľov.

Nie každý si však uvedomuje, že už aj “veď to len raz za čas” je problémom a málokto podstúpi liečbu tejto závislosti. Keď sa už ale odhodlá, je na dobre ceste. Čo myslíte, zo závislosti od ktorej drogy sa Slováci najčastejšie liečia?

Na Slovensku sa vlani liečilo 3106 užívateľov drog. Medziročne ich počet klesol o 147, no za posledných desať rokov vzrástol o 1050. Liečebne najviac plnili užívatelia stimulačných látok, najmä pervitínu, ukazujú dáta Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI).

Liečia sa najmä mladí do 30-ky

Dlhodobým trendom je, že sa lieči viac mužov ako žien, pomer je 2546 ku 560. “Liečia sa najmä mladí ľudia vo veku 25 až 29 rokov, ktorí tvoria 22 percent z celkového počtu,” povedal generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Podľa jeho slov vzrástol aj počet liečených detí do 14 rokov zo sedem na jedenásť.

Vlani sa liečilo 1192 užívateľov stimulačných látok, v 96 percentách prípadov šlo o závislých od pervitínu. Medziročne sa ich podiel veľmi nezmenil, za posledných desať rokov však ich počet vzrástol 2,2-násobne. Medziročne klesol počet liečených ľudí závislých od opiátov o dve percentá na 760. Z nich 607 užívalo heroín.

Naopak, zvýšil sa podiel užívateľov kanabisu oproti predchádzajúcemu roku o percento. Liečilo sa ich 743, z nich 713 (96 percent) užívalo marihuanu. Ich počet sa od roku 2008 zvýšil takmer 2,5-násobne. Okrem primárnej drogy užívalo 1900 pacientov aj sekundárnu.

V dlhodobom časovom horizonte sa podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu dajú vypozorovať zmeny. “Pacienti sú v priemere starší, je viac polyúzerov, menej sa pichá a užíva sa viac stimulujúcich drog,” dodal.

drogy
Zdroj: domaci.ihned.cz

Najviac pacientov malo trvalý pobyt v Bratislavskom, najmenej v Prešovskom kraji. “Najvyšší počet liečených je spomedzi nezamestnaných a podľa vzdelania išlo hlavne o mužov so stredným vzdelaním bez maturity a o ženy so základným ukončeným vzdelaním,” priblížil Blaškovitš.

Hlavným dôvodom na vyhľadanie liečby bola vlastná iniciatíva, prípadne iniciatíva rodiny a priateľov (38,4 percenta) a súdom alebo políciou nariadená liečba (25,4 percenta). Podľa Okruhlicu dokážu pomôcť 70 až 90 percentám pacientov„Závisí to od diagnózy a tiež od očakávania pacienta, naša dlhodobá štúdia zistila, že dve tretiny dlhodobo abstinujú. Ostatným sa čiastočne upraví ich zdravotný stav, asi u 10 percent nedôjde k výraznejšiemu zlepšeniu,“ uzavrel.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/slovaci-sa-najcastejsie-liecia-zo-zavisl/333725-clanok.html

Foto: https://uk.funzing.com/funz/prof-david-nutt-why-we-should-decriminalise-drugs-10864https://domaci.ihned.cz/c1-65346050-zajem-o-cesky-pervitin-v-zahranici-roste-loni-policie-zadrzela-dvojnasobne-mnozstvi

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií