fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za hranicami vzniká jedinečný seriál Slovania o našich predkoch. Prenesie nás do čias Samovej ríše

Pod taktovkou režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamík Hrycovej sa začal na Ukrajine 16. mája nakrúcať výpravný seriál inšpirovaný slovanskou mytológiou.

Historicko-dobrodružný seriál sa sústredí na postavu franského kupca Sama, ktorý v 7. storočí viedol povstanie proti Avarom a stal sa prvým známym vládcom Slovanov. Všetkých 12 dielov vyjde v TV JOJ.

Nakrúcať sa začalo pred pár dňami u našich ukrajinských susedoch, kde pre potreby seriálu vznikajú dve veľké slovanské hradiská. V dedinách sa podľa slov producentky bude šermovať, čarovať a je sa na čo tešiť.

Po úspešnom filme Čiara, ktorý získal mnoho medzinárodných ocenení, sú Slovania druhým projektom zohranej štvorice tvorcov. Režiséra Bebjaka, kameramana Martina Žiarana a producentov Wandy Adamík Hrycovej a Andreja Jermaka.

(Peter Bebjak aktuálne dokončuje film Správa o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu, má na svedomí aj mimoriadne úspešnú Trhlinu.)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157252041710750&set=p.10157252041710750&type=3&eid=ARDZNs6Q10LTperqgoTK9n9-3TuWGY-rlzwCAK-rrSwD867Mcyc8dKCF-dP_LuzLCx9M-CXB6aPowVP2

Prvý svojho druhu

Nakrúcanie by malo podľa plánov prebiehať pol roka a v seriáli sa objaví viacero známych slovenských tvárí – Zuzana Fialová, Juraj Loj, Richard Autner, Dušan Cinkota, Michal Režný či Andrej Hryc.

Podľa viacerých portálov Slovania pripomínajú Hry o tróny (vyskúšali ste si už náš kvíz?), seriálový fenomén posledného desaťročia. Wanda Adamík Hrycová však situáciu uvádza na pravé miesto: „S týmto porovnávaním by som bola veľmi opatrnáMy sa nemôžeme porovnávať so seriálom, kde len jeden diel má rozpočet ako celý náš 12-dielny seriál dokopy,“ hovorí. „Hoci máme vysoké ambície a chceme urobiť seriál, aký tu ešte nebol, stále sme na Slovensku a týmto smerom nebudeme benchmarkovať,“ dodáva.

https://www.instagram.com/p/BxuM4v1nawb/?utm_source=ig_web_copy_link

Filmová tvorba poznačená históriou

V posledných rokoch môžeme badať, že slovenská filmová tvorba sa zameriava na históriu a udalosti, ktoré ju nejakým spôsobom poznačili. Podľa producentky tento fakt súvisí s tým, že v našej minulosti máme veľa vecí nezodpovedaných.

„Nevieme sa vysporiadať so Slovenským štátom, so židovskými transportmi, s arizáciou majetku, so zločinmi komunizmu, mečiarizmu, s rozkrádaním nášho spoločného majetku v súčasnosti. Deti sa o tom v školách učia minimálne, doma sa o tom s nimi rodičia nerozprávajú, všetci to tak nejako taktne obchádzame, akoby sme dúfali, že spomienky vyblednú,” nazdáva sa.

Je to podľa nej dôvod, prečo sa filmári vracajú do histórie, snažia sa klásť otázky a ich zodpovedanie nechávajú na divákovi.

Zdroj: strategie.hnonline.sk, rozhovor s Wandou Adamík Hrycovou

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií