fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za hranicami vzniká jedinečný seriál Slovania o našich predkoch. Prenesie nás do čias Samovej ríše

Máte tip? napíšte nám mailom

Pod taktovkou režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamík Hrycovej sa začal na Ukrajine 16. mája nakrúcať výpravný seriál inšpirovaný slovanskou mytológiou.

Historicko-dobrodružný seriál sa sústredí na postavu franského kupca Sama, ktorý v 7. storočí viedol povstanie proti Avarom a stal sa prvým známym vládcom Slovanov. Všetkých 12 dielov vyjde v TV JOJ.

Nakrúcať sa začalo pred pár dňami u našich ukrajinských susedoch, kde pre potreby seriálu vznikajú dve veľké slovanské hradiská. V dedinách sa podľa slov producentky bude šermovať, čarovať a je sa na čo tešiť.

Po úspešnom filme Čiara, ktorý získal mnoho medzinárodných ocenení, sú Slovania druhým projektom zohranej štvorice tvorcov. Režiséra Bebjaka, kameramana Martina Žiarana a producentov Wandy Adamík Hrycovej a Andreja Jermaka.

(Peter Bebjak aktuálne dokončuje film Správa o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu, má na svedomí aj mimoriadne úspešnú Trhlinu.)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157252041710750&set=p.10157252041710750&type=3&eid=ARDZNs6Q10LTperqgoTK9n9-3TuWGY-rlzwCAK-rrSwD867Mcyc8dKCF-dP_LuzLCx9M-CXB6aPowVP2

Prvý svojho druhu

Nakrúcanie by malo podľa plánov prebiehať pol roka a v seriáli sa objaví viacero známych slovenských tvárí – Zuzana Fialová, Juraj Loj, Richard Autner, Dušan Cinkota, Michal Režný či Andrej Hryc.

Prečítajte si tiež:
SILA! Chcela vyzerať ako Kim Kardashian, no plastická operácia sa nevydarila. Zúfalá žena si nedokáže ani sadnúť a zadok sa jej doslova rozpadáva na kusy!

Podľa viacerých portálov Slovania pripomínajú Hry o tróny (vyskúšali ste si už náš kvíz?), seriálový fenomén posledného desaťročia. Wanda Adamík Hrycová však situáciu uvádza na pravé miesto: „S týmto porovnávaním by som bola veľmi opatrnáMy sa nemôžeme porovnávať so seriálom, kde len jeden diel má rozpočet ako celý náš 12-dielny seriál dokopy,“ hovorí. „Hoci máme vysoké ambície a chceme urobiť seriál, aký tu ešte nebol, stále sme na Slovensku a týmto smerom nebudeme benchmarkovať,“ dodáva.

https://www.instagram.com/p/BxuM4v1nawb/?utm_source=ig_web_copy_link

Filmová tvorba poznačená históriou

V posledných rokoch môžeme badať, že slovenská filmová tvorba sa zameriava na históriu a udalosti, ktoré ju nejakým spôsobom poznačili. Podľa producentky tento fakt súvisí s tým, že v našej minulosti máme veľa vecí nezodpovedaných.

„Nevieme sa vysporiadať so Slovenským štátom, so židovskými transportmi, s arizáciou majetku, so zločinmi komunizmu, mečiarizmu, s rozkrádaním nášho spoločného majetku v súčasnosti. Deti sa o tom v školách učia minimálne, doma sa o tom s nimi rodičia nerozprávajú, všetci to tak nejako taktne obchádzame, akoby sme dúfali, že spomienky vyblednú,” nazdáva sa.

Prečítajte si tiež:
ŠOK! Najmladší tranzvestita na svete? Len 8-ročný Fabian sa oblieka do ženských šiat a vystupuje ako sexy Francesca!

Je to podľa nej dôvod, prečo sa filmári vracajú do histórie, snažia sa klásť otázky a ich zodpovedanie nechávajú na divákovi.

Zdroj: strategie.hnonline.sk, rozhovor s Wandou Adamík Hrycovou

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií