Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za posledné tri roky v Bielorusku odsúdili tisícky ľudí po politicky motivovaných obvineniach

Najmenej piati politickí väzni podľa Viasny za posledné tri roky zomreli vo väzbe.

5.3.2024 (SITA.sk) – Bieloruské úrady vo svojom záťahu na disent za posledné tri roky odsúdili tisícky Bielorusov na základe politicky motivovaných obvinení. Informovala o tom popredná bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna.

Masové protesty a brutálne represie

Od prezidentských volieb v auguste 2020, ktoré vyvolali masové protesty a brutálne represie, podľa Viasny viedli politicky motivované obvinenia k odsúdeniu prinajmenšom 4 690 ľudí.

Predstaviteľ organizácie Pavel Sapelka pritom poukázal na to, že počet osôb, ktoré čelili politicky motivovanému trestnému stíhaniu, by mohol byť vyšší, keďže skupina nepozná mená všetkých odsúdených.

Bieloruská opozícia zostáva za mrežami

Sapelka poznamenal, že rozsah represií v Bielorusku je dokonca väčší ako v susednom Rusku. Len vlani podľa Viasny čelilo politicky motivovanému vyšetrovaniu najmenej 1 300 ľudí.

„Aj podozrenie z nelojálnosti stačí na spustenie politických represií,“ povedal Sapelka.

Viac ako 1 400 politických väzňov, vrátane lídrov bieloruskej opozície, v krajine zostáva za mrežami. Najmenej piati politickí väzni podľa Viasny za posledné tri roky zomreli vo väzbe.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, obvinenia, Prostesty
Zdroj: SITA.sk – Za posledné tri roky v Bielorusku odsúdili tisícky ľudí po politicky motivovaných obvineniach © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií