fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zábava s jazykolamami vás dostane! Vyskúšajte, či ich dokážete bez problémov vysloviť

Máte tip? napíšte nám mailom

Jazykolam je veta alebo slovné spojenie, ktorého cieľom je precvičiť si ťažko vysloviteľné kombinácie hlások. Jazykolamy si precvičujú najmä ľudia, ktorí sa živia rozprávaním (moderátori, rečníci…). Dokážu však zahnať aj nudu, pretože s nimi zažijete veľa zábavy.

Ak si chcete zacvičiť  s vaším jazykom, skúste  niektorý z týchto jazykolamov.

1. Najpreperoxidovanejší. – Nejde o veľmi zložitý tvar, ale človek sa dokáže pri ňom zapotiť.  S týmto slovom si precvičíte výslovnosť spoluhlások  a keď sa podarí možno sa ani neopľúvate.

2. Najneobhospodarovateľnejší. – Toto najdlhšie slovenské slovo vyslovíte správne jedine pomaly.  Skúste ho však vysloviť rýchlo, pri ktorej slabike sa už pomýlite? 🙂

3. Odideologizovaný deziluzionizmus. –  Že malina? Určite nie na prvýkrát.

4.  Tristotridsaťtri strieborných prepeličiek preletelo tristotridsaťtri  strieborných striech. – Táto veta je takou klasikou, ktorú pozná určite každá z nás.

5. Strč prst skrz krk. – Ďalší známy jazykolam.  Správne grády to má, pri rýchlom opakovaní 3x za sebou.

6. Vojaci sú vyrukavičkovaní a veliteľ je najnevyrukavičkovateľnejší. – Pri tomto jazykolame môže dôjsť k zámene spoluhlások r a k a môže z toho vzniknúť nakoniec niečo úplne iné. 😀

Prečítajte si tiež:
Ste vulgárny bordelár, ktorý ponocuje? Je dosť pravdepodobné, že patríte medzi inteligentných ľudí

people

7. A tie vrabce z toho tŕnia, štrng, brnk do druhého tŕnia. –  Jazykolam, ktorý je tiež veľmi známy. Dokonca až tak, že sa pri ňom už nepomýlime. Alebo áno?

8. Išla Prokopka po Prokopa, poď Prokope po priekope, poď Prokope, poď domov. – Tento jazykolam určite každá z nás pozná. Niektoré sa iste pýšili tým, že ho vedia pred tými, čo ho nevedeli alebo zabudli.

9. Tak ty takto, tatko! – Pri pomalšom tempe to vyslovíme správne, čo tak zrýchliť tempo?

10. Kvapka kvapla, klapka klapla. – V tomto prípade je pravdepodobné, že dvakrát povieme kvapka kvapla. Skúste to povedať viac krát za sebou, možno sa podarí.

11. Hlavnú rolu Lorda Rolfa hral Vladimír Leraus. – Správny jazykolam na precvičenie výslovnosti r/l.

12. Čo sa stane Stane, keď Stanovi vstane v stane? – Rovnako ako pri ostatných, aj pri tomto sa môžeme pomýliť, keď navolíme rýchlejšie tempo.

Umenie týchto jazykolamov je vedieť ich vysloviť zo začiatku pomaly. Frajerky budeme, keď ich budeme vedieť vysloviť aj rýchlo. Tak poďme trénovať!

Prečítajte si tiež:
Týchto 7 potravín je pre našu pleť toxických a mali by sme sa im vyhnúť. Ktoré to sú?
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií