fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

11. september 2001 – zábery jediného fotografa, ktorý zahynul pri páde Dvojičiek

11. september 2001 sa bolestivo vpísal do novodobej histórie ľudstva. Útok si vyžiadal množstvo obetí, vrátane spravodajského fotografa Billa Biggarta, ktorého fotografie z tohto dátumu si dnes ukážeme.

V septembri roku 2001 otriasol nielen Spojenými štátmi, ale celým svetom teroristický útok na Svetové obchodné centrum (Dvojičky) v New Yorku. Útočníci z teroristickej skupiny al-Káida vtedy uniesli 4 lietadlá. Z toho 2 zaútočili na spomínané Dvojičky, tretie narazilo do budovy vedenia Ministerstva obrany USA (Pentagonu) vo Virgínii a štvrte lietadlo spadlo v neobývanej zóne v Pensylvánii po tom. Neprežil nikto, kto sa nachádzal na palubách týchto unesených lietadiel.

Počet obetí pri tomto teroristickom útoku sa vyšplhal na 2 995 a počet zranených sa pohyboval okolo 6-tisíc. Na mieste útoku na Svetové obchodné centrum sa nachádzal aj spravodajský fotograf, Bill Biggart.

Bill sa narodil v roku 1947 v Berlíne do rodiny konzervatívneho armádneho dôstojníka. Mal 11 súrodencov, a preto sa musel naučiť prejaviť svoj názor nahlas a jasne, čo neskôr využil. Spolu s rodinou bol nútený opustiť Berlín na jednom z posledných vlakov predtým, než bol postavený Berlínsky múr. Odišli do USA a tam sa Bill živil ako komerčný fotograf, jeho snom však bolo venovať sa fotožurnalistike. V roku 1985 sa jeho sen splnil a začal pracovať ako spravodajský fotograf. Pre čo najlepšie a najautentickejšie zábery cestoval po celom svete a nezastavilo ho ani nebezpečenstvo, ktoré mu hrozilo. 11-tého septembra sa rozhodol, že svetu prinesie autentické zábery z tetoristického útoku. Jeho život tam však vyhasol, no jeho fotografie sa zachovali.

reklama

Pokračovanie na ďalšej strane

Nahrávam...

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií