fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najosamelejšia žaba na svete si konečne našla polovičku. Druh nevyhynie

Máte tip? napíšte nám mailom

Žabiak Romeo strávil 10 rokov sám. Teraz je v blízkom vzťahu s partnerkou Juliet. Majú šancu, že zachránia svoj ohrozený druh.

Rande naslepo

Vedci našli partnerku pre vodnú žabu Sehuencas, ktorá bola osamelá posledných desať rokov. Svoju samotu si doposiaľ užívala v múzeu v Bolívii. Romeo bol pravdepodobne poslednou žijúcou vodnou žabou tohto druhu.

Novú partnerku pre Romea vedci pomenovali Juliet. Prvé rande si dajú presne na Valentína. Vedci dúfajú, že stretnutie dopadne dobre a žaby zachránia svoj takmer vymretý druh.

Najosamelejšia žaba na svete si konečne našla polovičku. Druh nevyhynie
Zdroj: edition.cnn.com

Expedícia v Bolívii

Všetko sa to začalo, keď Bolivia’s Alcide d’Orbigny Natural History Museum s Global Wildlife Conservation začalo so zbierkou peňazí, ktoré boli určené na nájdenie partnerky pre Romea.  Zoologička Teresa Camacho bola poverená ísť na expedíciu do Bolívie. Posledný mesiac sa Teresa spolu s tímom brodili dažďovým pralesom a hľadali vodné žaby.

„Boli sme unavení, mokrí a sklamaní,” hovorí Camacho, ktorá verí, že zmena klímy a kontaminované vodné cesty vedú vodnú žabu Sehuencas k vyhynutiu. „Potom som povedala, aby sme preskúmali ešte jeden potok.”

Najosamelejšia žaba na svete si konečne našla polovičku. Druh nevyhynie
Zdroj: edition.cnn.com

Ona – Juliet

Teresa pokračuje: „Hoci sme nenašli druh, ktorý sme hľadali, no táto cesta nás viedla správnym smerom k malému vodopádu, tam bola ona – Juliet. Napokon sme našli až dve samičky a dvoch samcov. Juliet je v ideálnom veku reprodukcie. Ostatné sú mladšie a nie sú ešte pripravené. Juliet je aktívnejšia ako Romeo, ktorý je skôr plachý a viac bacuľatý.”

Zachránený druh?

„Má nádherné oči,” hovorí riaditeľ Alcide d’Orbigny múzea Ricardo Céspedes o Juliet. Tá je zatiaľ v spomínanom múzeu umiestnená v karanténe, až kým neprídu výsledky z laboratórnych testov. Vedci sa totiž potrebujú ubezpečiť, či nie je nakazená chytridovou hubou, o ktorej je známe, že zabila už celé populácie žiab.

Prečítajte si tiež:
Slovenskí policajti sa skutočne predviedli! Vodičovi dali najprv fúkať a keď zbadali výsledok, spravili niečo, na čo nezabudne ani šofér, ani jeho malý syn

Romeo je plachý, veľa nepláva a trpí miernou nadváhou. Juliet je zasa extrovertná a plná energie – už sa pokúsila aj uniknúť z nádrže. Vedci pevne dúfajú, že aj napriek týmto rozdielom si napokon žaby “padnú do oka” a zachránia tak svoj druh.

Zdroj: edition.cnn.com / Lynn Franco

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií