fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Začalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy čelí údajný objednávateľ Roman Ostružlík, Alena Zsuzsová, ktorá mala byť sprostredkovateľkou a Vladimír Mosnár, ten mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie.

V úvode procesu, ktorý sa koná najmä pre situáciu okolo nového koronavírusu za prísnych bezpečnostných opatrení, všetci traja obžalovaní urobili pred senátom ŠTS vyhlásenie o svojej nevine.

Vladimír Mosnár, ktorý je v súčasnosti vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť, odmietol vypovedať. Urobili tak iba Alena Zsuzsová a Roman Ostružlík, ktorých na pojednávanie priviezla eskorta z väzby.

Všetci traja ale popierajú, že by sa na skutku zúčastnili. Obžaloba je údajne vykonštruovaná, nedôvodná, v prípravnom konaní vraj nebol vyprodukovaný ani jeden priamy dôkaz. Obžaloba má byť založená iba na výpovediach dvoch takzvaných korunných svedkov.

,,Nikdy som si vraždu Basternáka neobjednal, neparticipoval som na nej, nemal som dôvod. S nebohým Basternákom sme nemali také spory, ani osobné konflikty, že by sme po sebe strieľali,” uviedol pred senátom Roman Ostružlík.

Prečítajte si tiež:
NAKA zadržala Horvátha, známeho ako „hrobára“. Obvinili ho z piatich brutálnych vrážd

Zdôraznil, že ak došlo medzi nimi k názorovému “nesúladu”, týkal sa regionálnych problémov ako kanalizácia, školská rada či porušenie volebného moratória. Obžalovaný, ktorý kandidoval na primátora Hurbanova ako nezávislý, mal byť v čase vraždy doma. O vražde sa mal dozvedieť iba po telefóne.

Alena Zsuzsová  poprela, že bola sprostredkovateľkou objednávky

Podľa výpovede Alena Zsuzsová, ktorá poprela, že bola sprostredkovateľkou objednávky Basternákovej vraždy, sa s oboma spoluobžalovanými mala zoznámiť cez internet na “zoznamke”.

S Romanom Ostružlíkom sa stretli aj osobne a zistili, že sa poznajú už zo študentských čias. Hovoril jej, že kandiduje a ak uspeje, zamestná ju ako asistentku. Ona ponuku prijala a pomáhala mu s volebnou kampaňou, prípravou letákov a ich roznášaním. Pomohla mu i s pôžičkou na kampaň. Boli blízki priatelia a tiež s jeho rodinou. Alena Zs. vo výpovedi spomenula maďarské politické strany, ktoré u nás pôsobili a mohli byť nápomocné pri “problémoch” Romana Ostružlka a zavraždeného.

Ako Alena Zsuzsová, tiež uviedla, pôžičky vybavovala u Vladimíra Mosnára, ktorý jej peniaze požičiaval na desaťpercentný úrok, ona ich požičiavala ďalej a takisto z toho mala zisk.

Prečítajte si tiež:
Súd uznal Miroslava Marčeka vinným z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

,,Obžalované sú tri osoby s tým, že je u nich rozlišovaný spôsob účasti na tomto trestnom čine – od objednávky cez sprostredkovanie až po zorganizovanie samotného zavraždenia a zadováženia jednotlivých prostriedkov na vykonanie trestného činu,” dodal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry SR po prvom dni procesu.

V rámci neho sú na programe najbližších týždňov výsluchy nielen vykonávateľa vraždy a známych spoluobžalovaných, ale i zástupcu maďarskej strany a ďalších svedkov.

Exprimátor Basternák

Exprimátora Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Zastrelil ho Štefan Kaluz (člen skupiny sýkorovcov,), ku ktorému však chýbal objednávateľ a pomocníci. Za tých sa považuje práve trojica, ktorá v súčasnosti sedí na lavici obžalovaných.

Kaluz už bol právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody na 25 rokov. Rovnaký trest až doživotie hrozí aj týmto obžalovaným.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií