Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Začalo platiť volebné moratórium, za jeho porušenie môže dostať kandidát pokutu až 50-tisíc eur

Volebné moratórium platí aj v deň volieb, až do zatvorenia volebných miestností.

21.3.2024 (SITA.sk) – O polnoci začalo platiť volebné moratórium pred prvým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 23. marca. Volebné moratórium za začína 48 hodín pred voľbami a platí aj v deň volieb, až do zatvorenia volebných miestností.

Počas moratória je zakázaná akákoľvek kampaň. Platí zákaz šírenia informácií v prospech alebo neprospech kandidátov, ako aj zverejňovania prieskumov. Rovnako sa zakazuje aj politická reklama a sponzorované príspevky na sociálnych sieťach.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Moratórium sa nevzťahuje na volebné plagáty vylepené počas volebnej kampane. Volebná kampaň pred prezidentskými voľbami sa začala oficiálne v utorok 9. januára zverejnením vyhlásenia volieb v Zbierke zákonov SR. V prípade konania druhého kola volieb 6. apríla sa volebná kampaň končí 3. apríla o 23:59.

Ak kandidát na prezidenta SR poruší volebné moratórium, štátna komisia mu môže uložiť pokutu od 5 000 eur až do 50-tisíc eur. V prípade, že zákaz poruší politická strana, štátna komisia jej uloží pokutu od 30-tisíc eur do 300-tisíc eur.

Moratórium platí aj pre médiá, teda vysielateľov, vydavateľov, ako aj pre tlačové agentúry, za porušenie im hrozí pokuta od tisíc do 10-tisíc eur.

Viac k témam: Prezidentské voľby na Slovensku 2024, Volebná kampaň, volebné moratórium
Zdroj: SITA.sk – Začalo platiť volebné moratórium, za jeho porušenie môže dostať kandidát pokutu až 50-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií