fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Záchranári po zemetrasení v Turecku vytiahli živú päťčlennú rodinu, v troskách strávila až 129 hodín (video)

Podľa tureckého úradu pre zvládanie katastrof počet obetí v Turecku stúpol na najmenej 21 848, v Sýrii je celkový počet mŕtvych minimálne 3 553.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.2.2023 (SITA.sk) – Až 129 hodín od pondelňajšieho ničivého zemetrasenia strávili v troskách zničenej budovy piati členovia tureckej rodiny, kým ich odtiaľ živých vytiahli záchranári.

Vytiahli celú rodinu

V ťažko zasiahnutom meste Nurdag v provincii Gaziantep najskôr vyslobodili matku Havvu Aslan a jej dcéru Fatmagul. Neskôr sa tímy dostali k otcovi Hasanovi Aslanovi, ale ten trval na tom, aby najskôr zachránili jeho ďalšiu dcéru Zeynep a syna Saltika Bugru.

O tri hodiny neskôr v meste Gaziantep záchranári vytiahli spod trosiek živého muža Sezaia Karabasa a jeho malú dcéru Sengul. Na videu, ktoré zverejnila CNN Turk, možno počuť, ako otec prosí záchranárov, aby pátrali po jeho manželke, ktorá je podľa neho stále nažive a zostala zakliesnená vo dverách.

Som navždy vaším dlžníkom,“ povedal muž. Taktiež po 132 hodinách v provincii Hatay vytiahol tím záchranárov i 34-ročného Erdina Guzeldogana.

Šťastie nemalo 13-ročné dievča

Počas sobotňajšieho pátrania v Turecku zachránili taktiež 70-ročnú dôchodkyňu a 16-ročného chlapca. „Aký je dnes deň?“ opýtal sa záchranárov tínedžer Kamil Can, ktorý bol 119 hodín uväznený pod troskami v tureckom meste Kahramanmaras. Keď ho vytiahli zo sutín, usmieval sa a zdalo sa, že je v poriadku.

Prečítajte si tiež:
Biden varoval Putina pred použitím chemických alebo jadrových zbraní, Rusko sa stane ešte väčším vyvrheľom

Také šťastie však nemalo 13-ročné dievča v meste Antakya. Zomrelo skôr, ako mu mohli lekárske tímy amputovať končatinu a vyslobodiť ho z trosiek.

Okno na prežitie sa uzatvára

Okno na prežitie pod troskami sa podľa expertov rýchlo uzatvára. „Prvých 72 hodín sa považuje za kritických. Miera prežitia v priemere do 24 hodín je 74 percent, po 72 hodinách je to 22 percent a na piaty deň je to šesť percent,“ vyjadril sa odborník na prírodné nebezpečenstvá anglickej Nottingham Trent University Steven Godby.

Katastrofické zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo už viac ako 25-tisíc mŕtvych. Zaradilo sa tak medzi desať najsmrteľnejších za ostatných 20 rokov. V samotnom Turecku to bolo najsmrteľnejšie zemetrasenie sa viac ako 80 rokov.

Podľa tureckého úradu pre zvládanie katastrof počet obetí v Turecku stúpol na najmenej 21 848. V Sýrii je celkový počet mŕtvych minimálne 3 553, vrátane 2 166 v oblastiach ovládaných povstalcami na severozápade krajiny.

Survivors are still being pulled out alive from the rubble in Turkey, more than 120 hours after Monday’s earthquakes and aftershocks.
They include a two-month-old baby, a 6-year-old boy named Beren, a 5-year-old girl, and five members of one family ⤵️ pic.twitter.com/YMMUPtGS68

Prečítajte si tiež:
Rusi sa nezastavia pred ničím. Pre Ukrajincov si chystajú „veľkonočné prekvapenie“ v podobe bombardovania

— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 11, 2023

Viac k témam: Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Záchranári po zemetrasení v Turecku vytiahli živú päťčlennú rodinu, v troskách strávila až 129 hodín (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií