fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naprieč Európou ľudia začali objavovať kamene so záhadnými nápismi. Odkiaľ pochádzajú a pred čím nás varujú?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia z rôznych kútov Európy nachádzajú záhadné kamene s varovnými nápismi. Našli sa i v susednom Česku.

Posledné roky trápia svet neznesiteľné horúčavy, počas ktorých nie a nie, aby zapršalo. Suché sú polia, lesy a vyschýnajú i vodné toky. I toto leto dalo ľudstvu i zvieratám zabrať a čo je horšie, objavili sa po ňom záhadné kamene s varovnými nápismi od našich predkov.

Jeden takýto kameň, sa objavil i v susednom Česku, konkrétne v Děčíne, v rieke Labe. Naprieč Európou našli ľudia desiatky takýchto takzvaných hladových kameňov. Tie nám majú pripomínať, že ľudstvo už neraz trpelo obdobím sucha a hladu.

Najstarší hladový kameň, ktorého existencia sa datuje, pochádza z roku 1616. A odkaz na ňom vyvoláva zimomriavky. Je doň vytesané: “Ak ma vidíš, plač.” Ani nápisy na ostatných kameňoch naháňajú strach. V Nemecku totiž našli balvany s odkazmi ako “Ak tento kameň znova uvidíš, budeš plakať, pretože taká plytká bola voda v roku 1417,” “Plakali sme – plačeme – a budeš plakať aj ty,” či “Kto ma raz zočil, plakal. Kto ma vidí teraz, bude plakať tiež.”

Kameň v rieke Labe bol objavený, pretože jej hladina nebola na takejto nízkej úrovni viac než polstoročia. Okrem balvanu sa tam objavili i nevybuchnuté bomby či ručné granáty, ktoré dlhých 70 rokov ležali na dne rieky. Odkaz na hladovom kameni z Česka nie je tak desivý, než tie, ktoré sa našli v iných kútoch Európy. Tento je skôr radou, nachádza na ňom totiž vyryté: “Neplač, holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej.”

Hladové kamene sú teda predzvesťou skutočne nepriaznivých období sucha. Sucho totiž v minulosti znamenalo, že nebude úroda a ľudia budú trpieť hladom. Ohrozené boli dokonca i ľudské životy.

Prečítajte si tiež:
Indickú metropolu sužuje extrémny smog: Obyvatelia musia používať masky a obmedzená je aj doprava
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií