Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Záhady ľudského mozgu: Erotické videá vs. mozog

Erotické videá vs. ľudský mozog

Viete, ako vplýva pozeranie erotických videí na mozog človeka? Vedcov to veľmi zaujalo, a tu máme odpoveď na túto zásadnú otázku.

Vedci si uvedomili, že erotické videá zaplavujú celý internet a sú takmer vo všetkých reklamách. Preto ich zaujíma či ich sledovanie a podvedomé vnímanie má nejaký vplyv na ľudský mozog. Veľa výskumov z rôznych vedných disciplín hovorí o tom, že ľudstvo nie je „od prírody“ nastavené na takéto množstvo erotiky v digitálnej podobe.

Prebieha veľa vedeckých výskumov
Prebieha veľa vedeckých výskumov

Výskum neurovedcov

Najväčší výskum na túto problematiku podnikli nemecký neurovedci z Inštitútu Maxa Plancka v Berlíne. Tí zverejnili dostatok informácii, v ktorých zhrnuli výsledky štúdia. V týchto výsledkoch je uvedený vplyv erotických videí na mozgovú kôru. Neurovedci praktizovali svoju štúdiu na 64 zdravých dospelých mužoch vo veku 21-45 rokov. Prvým údajom pre neurovedcov bol nečakaný výsledok: Muži nevenovali erotickým videám viac než 4 hodiny týždenne. Keď získali údaje o dĺžke sledovania, začali študovať pomocou magnetickej rezonancie mozgy mužov, ktorí práve sledovali erotické videá.

Výsledky

Výsledky magnetickej rezonancie odhalili, že existuje prepojenie medzi časom stráveným sledovaním erotického videa a objemom mozgovej kôry v niektorých oblastiach mozgu. Táto korelácia je negatívna. To znamená, čím viac erotické video pozerali, tým menší bol objem mozgovej kôry. Neurovedci taktiež zistili ešte jednu vec: Ak muž sledovali video, klesala výkonnosť mozgu v oblastiach spojených s motiváciou.

Ľudský mozog počas vzrušenia
Ľudský mozog počas vzrušenia

Znížilo sa aj prepojenie medzi niektorými mozgovými centrami. Výsledky ukázali len to, že medzi erotickými videami a výkonnosťou mozgu je nejaké spojenie. No však zo získaných dát sa nepodarilo zistiť nejaký priamy vzťah medzi zmenšovaním mozgovej kôry a sledovaním videí. Vedci však tvrdia, že istý náznak tam je. Po tomto výskume sa budú konať ďalšie intenzívne výskumy. Je nutné vedieť, ako to vplýva na ľudstvo, pretože na každom kroku vidíme erotiku.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií