fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zákaz plastových tašiek schválili v USA len v niekoľkých štátoch. Ako je to na Slovensku?

Máte tip? napíšte nám mailom

Chrániť životné prostredie by malo byť prioritné pre každého jedného človeka na Zemi. K zákazu využívať plastové výrobky sa pridáva už aj USA. Pozrite sa, ako je to na našom území.

Plastové výrobky majú na životné prostredie negatívny dopad. Z dostupných informácií je všeobecne známe, že len jediná plastová taška sa dokáže rozkladať aj tisíce rokov. Čo sa dá urobiť pre záchranu planéty?

Portál Reusethisbag.com informuje, že priemerná igelitová taška, ktorú bežne dostaneme v obchodoch k nákupu, má životnosť približne 12 minút. Okrem toho, že vydrží skutočne krátko a väčšinou sa nečakane roztrhne, upcháva potrubné zariadenia, kde spôsobuje ďalšie problémy. Ročne tak dokáže vziať život až 100-tisícom morských cicavcov.

Nanešťastie zákazníci celkovo kúpia ročne až 500 miliárd plastových tašiek. Nielen v USA, ale aj u nás sa už robia mnohé opatrenia a schvaľujú zákony k tomu, aby sme ich použitie rapídne znížili. Pozitívnou správou je, že aj za veľkou mlákou sa dejú priaznivé pokroky. Doteraz až 200 amerických samospráv zakázalo využívať plastové tašky alebo ich aspoň začalo zdaňovať.

Prečítajte si tiež:
Kvalitným spánkom predchádzate vzniku rôznych ochorení: Takto sa vyspíte konečne do ružova!

Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Plastový odpad v riekach sa znížil o 60 % a priemerný počet tašiek na osobu sa redukoval z čísla 3 na 0,3. Ich používanie je v mnohých oblastiach aj tak veľmi vysoké. Napríklad v Amerike len dva štáty rázne zakázali ich produkciu, a to konkrétne Havaj a Kalifornia.

Plastové tašky na Slovensku

Portál Imeteo.sk uvádza, že minister životného prostredia László Sólymos uviedol, kedy bude na našom území platiť zákaz využívania plastových výrobkov. Konkrétne sa má tak udiať od 1. januára 2021.

Portál informoval, že ide hlavne o plastové slamky, tyčinky do uší, plastový príbor, ako aj taniere, nádoby na jedlo a nápoje z polystyrénu. Výnimkou nie sú ani paličky na miešanie nápojov alebo paličky, ktoré držia balóny. Práve tento druh výrobkov tvorí v moriach až 70 % odpadu. Cieľom EÚ je, aby do roku 2025 recyklovala 90 % plastových fliaš.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií