Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cigaretám v Beverly Hills už odzvonilo! Je tak prvým americkým mestom, ktoré zakáže predaj tabakových výrobkov

Mestské zastupiteľstvo v Beverly Hills jednomyseľne schválilo zákon zakazujúci predaj cigariet, cigár, elektronických cigariet a ďalšieho tabakového tovaru. Nariadenie začne platiť v roku 2021.

Beverly Hills, metropolitná časť Los Angeles, sa tak stane prvým mestom v Spojených štátoch s takýmto rozsiahlym zákazom.

Tabakové výrobky nebudú k dispozícii v bežných obchodných sieťach, lekárňach ani na čerpacích staniciach. Výnimku dostali hotely a tri luxusné cigarové salóniky na predmestí Los Angeles.

Je to aj ústupok pre turistov, ktorí však vo vnútri v apartmánoch nebudú môcť fajčiť, píše ABCnews.com.

Starosta Beverly Hills verí, že týmto zákonom inšpirujú aj iné mestá. Niektoré pláže na juhu Kalifornie už síce  fajčenie na verejnosti zakázali, no vzťahuje sa to len na určité časti, a nie celkový zákaz predaja v obchodoch.

Podľa vyhlášky mesta Beverly Hills: „Povolenie predaja tabakových výrobkov v meste zvyšuje prístup k týmto škodlivým a nebezpečným výrobkom a nepodporuje imidž mesta ako zdravého mesta.

V roku 1987 sa Beverly Hills stalo prvým mestom v štáte Kalifornia, ktoré zakázalo fajčenie v reštauráciách a maloobchodných predajniach.

Nie všetci sú nadšení

Samozrejme, že nie všetci súhlasia. Miestni predajcovia tabaku v Beverly Hills tvrdia, že v dôsledku zákazu by ich príjmy mohli klesnúť až o 25 % – 45 %. Nepáči sa to ani majiteľom čerpacích staníc, ktorí sa hnevajú, že nariadenie ovplyvní ich biznis. To môže viesť aj k prepúšťaniu zamestnancov.

Podľa lekárov sú ale vplyvy fajčenia oveľa horšie.

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) sa v roku 2017 v USA predalo približne 249 miliárd cigariet, čo predstavuje pokles o 3,5 % oproti roku 2016. V roku 2015 sa predalo približne 12 miliárd cigár.

Choroby súvisiace s fajčením spôsobujú podľa CDC náklady viac ako 300 miliárd dolárov ročne. Približne 170 miliárd dolárov ide na priamu lekársku starostlivosť. Približne 156 miliárd dolárov sa stratí v produktivite – vrátane 5,6 miliárd dolárov len kvôli pasívnemu fajčeniu.

Údaje Svetovej banky z roku 2017, ktoré sú k dispozícii za posledný rok, ukazujú, že tieto náklady sú vyššie ako hrubý domáci produkt Čile (277 miliárd USD), Fínska (252 miliárd USD) alebo Portugalska (219 miliárd USD).

V článku o najviac návykových látkach na svete sme písali aj o tom, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že tabak do roku 2030 zabije viac ako 8 miliónov ľudí. A to veru nie je málo.

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku (31. máj) Úrad verejného zdravotníctva pripomenul, aké ťažkosti fajčenie spôsobuje. Fajčenie tabaku a vystavenie pôsobeniu dymu z fajčenia (pasívne fajčenie) sú hlavné rizikové faktory vzniku tuberkulózy, rakoviny pľúc, astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií